grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Śladami PeWuKi

Centrum Otwarte, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Grupa MTP przygotowały również mapę "Śladami PeWuKi - mapy i spacery architektoniczne", na 90-lecie otwarcia w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej.

Fot. Grupa MTP - grafika artykułu
Fot. Grupa MTP

Plan wyznacza spacer po terenach ekspozycyjnych i istniejących do dziś obiektach. Skala PeWuKi otwartej w 1929 roku była imponująca, obejmowała obecne tereny targowe, park Wilsona, zabudowane później tereny przy ulicach Ułańskiej i Kossaka oraz olbrzymi obszar obecnego parku Kasprowicza. Większość pawilonów miała charakter tymczasowy i zostały one rozebrane po zakończeniu wystawy. Z tych, które pozostały, większość przestała pełnić funkcje wystawiennicze i zyskała nowych gospodarzy, głównie szkoły i uczelnie. Obiekty te zostały naniesione na mapę i opisane.

Mapa daje jednak możliwość wyjścia nieco szerzej "w miasto". Przypomina bowiem postaci architektów PeWuKi: Władysława Czarneckiego, Stefana Cybichowskiego, Rogera Sławskiego, Jerzego Tuszowskiego. Pozostawili oni po sobie również kilka znaczących śladów w samym centrum Poznania. Na mapie to m.in.: Dom Studencki Hanka (niedawno gruntownie odrestaurowany), klasztor i kościół Dominikanów, przychodnia na pl. Kolegiackim, kamienica na pl. Wolności 9.

Opracowanie merytoryczne mapy przygotował Jakub Głaz, krytyk architektury, a za opracowanie graficzne był odpowiedzialny Marcin Gruchociak. Mapa jest bezpłatna, dostępna między innymi w punkcie informacji turystycznej na Starym Rynku i w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44 (budynek Arkadii). Więcej o jubileuszu PeWuKi: pewuka.pl oraz mtp.pl.

oprac. mat.

Zobacz także: