grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wielka przebudowa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

- To pierwszy konkretny ruch do przygotowań związanych z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego - mówi dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki. Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu należące do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości będzie zamknięte przez kilka miesięcy. W środku rozpoczęły się szeroko zakrojone prace nad przebudową dotychczasowej ekspozycji.

Wizualizacja przyszłej ekspozycji, fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości - grafika artykułu
Wizualizacja przyszłej ekspozycji, fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Obecna ekspozycja w Odwachu ma już prawie 10 lat. W ciągu najbliższych miesięcy zmieni się aranżacja, pojawią się nowe multimedia, nowe eksponaty, zwiększy się też powierzchnia wystawiennicza. Koszt inwestycji to około 760 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu Miasta Poznania. Otwarcie nastąpi przed najbliższą rocznicą wybuchu powstania.

Muzeum ma w planach także zmiany w Forcie VII (rozszerzenie ekspozycji o wysiedlenia Polaków i Polskie Państwo Podziemne oraz wyeksponowanie fos), remont i nadanie nowej funkcjonalności w budynku przy schronie przeciwatomowym. Najważniejszym celem jest budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Na to trzeba będzie jeszcze poczekać, w najbliższym czasie powinna zapaść decyzja o lokalizacji.

Warto odwiedzić też odnowioną i całkowicie przebudowaną stronę internetową Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (wmn.poznan.pl).

Mateusz Malinowski

------------------------------------------ 

Więcej na temat przebudowy ekspozycji w Odwachu w rozmowie z dyrektorem Tomaszem Łęckim.

Mateusz Malinowski: Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu, ważny oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jest obecnie nieczynny, ale w środku zachodzą poważne zmiany z myślą o zwiedzających.

Tomasz Łęcki: Odwach miał ekspozycję stałą już blisko dziesięcioletnią. Osoby odwiedzające Odwach są zaskoczone, że na tak małej przestrzeni można stworzyć tak ciekawą i imponującą prezentację. Zbliża się setna rocznica zwycięskiego powstania i chcemy przygotować nową ekspozycję. Po pierwsze powiększymy powierzchnię wystawienniczą. Przeznaczyłem na ten cel swój gabinet i sekretariat, przenosząc się do pomieszczeń administracyjnych przy ul. Woźnej. Zamierzamy całkowicie zmienić ekspozycję na parterze i częściowo na poziomie minus jeden. Wymienimy wszystkie multimedia wprowadzając najnowsze technologie, odpowiedni klimat dla eksponatów stworzymy poprzez odpowiednią grę światłem, wykorzystanie materiałów dźwiękowych, scenografii. Na przykład sala multimedialna zostanie zaaranżowana w formie kina z okresu I wojny światowej. W innym miejscu pojawi się stylowa ławka parkowa, na której zwiedzający będą mogli usiąść i obejrzeć materiał filmowy z ekranu umieszczonego na przeciwległej ścianie. Oczywiście najważniejsze znaczenie będą miały eksponaty, które dzięki nowoczesnej technologii i oprawie zaprezentujemy w sposób najbardziej interesujący dla zwiedzających.

MM: A sama ekspozycja i jej tematyka, co się zmieni?

TŁ: Ważny będzie podział przestrzeni wystawienniczej na sekcje tematyczne obejmujące nie tylko same walki powstańcze, ale też tło polityczne oraz to co działo się wcześniej i później. Stąd pojawi się między innymi sala pałacu wersalskiego z okresu rozmów pokojowych. Przypomnimy sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego, polityków, prowadzących negocjacje podczas Konferencji Pokojowej. Zaprezentujemy dokonania Wielkopolan już po zakończeniu powstania, w tym udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Pokażemy Poznań przed I wojną światową, atmosferę poprzedzającą wybuch powstania, jak też klimat miasta w dwudziestoleciu międzywojennym. Nie zabraknie wątku poznańskich targów, PeWuKi, rozwoju kultury w tamtym okresie.

MM: Jak długo potrwają prace?

TŁ: Przygotowanie nowej ekspozycji zajmie kilka miesięcy, podczas których Odwach będzie niestety zamknięty dla zwiedzających, ale zdążymy z ponownym otwarciem przed najbliższą rocznicą powstania i wtedy zaprosimy wszystkich do zwiedzania. W ten sposób z nową ekspozycją wkroczymy w rok 2018, w którym będziemy obchodzić setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Cały czas intensywnie też pracujemy na koncepcją nowej siedziby dla całego Muzeum Niepodległości. W przyszłym roku będziemy już mieli dokumentację i projekt.