V Biennale Fotografii - Tożsamości (medium - świat - fotograf)
Biennale Fotografii w Poznaniu to wielka impreza fotograficzna, która odbywa się od 1998 roku i cieszy się dużą renomą. Uważana jest za jeden z najważniejszych festiwali twórczości fotograficznej w naszym kraju.
Wydarzenia proponowane w ramach imprezy - 12 wystaw, ogólnopolskie sympozjum teoretyczne i przegląd portfolio - stanowią odpowiedź na temat przewodni: Tożsamości (świat - medium - fotograf). Podejmują kwestie tożsamości fotografii jako dziedziny twórczości i medium, fotografa - artysty oraz tożsamości jednostki w kontekście relacji, uwikłań, ról społecznych i ideologicznych. W Arsenale w ramach biennale zobaczyć można dwie główne wystawy zbiorowe tworzące nurt główny biennale - Antyfotografie i Przypomniane, zmienne, zbuntowane oraz dwie wystawy towarzyszące biennale w Galerii Aneks.
Prezentacja zatytułowana Antyfotografie, odwołując się do legendarnej manifestacji nowoczesności w fotografii, jaką była wystawa J. Lewczyńskiego, B. Schlabsa i Z. Beksińskiego z 1959 roku, testuje granice fotografii dziś, gdy przewartościowaniu poddane zostały nie tylko warunki produkcji artystycznej, lecz zmianie uległa cała otaczająca nas ikonosfera. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace kilkudziesięciu polskich artystów współczesnych.
Przypomniane, zmienne, zbuntowane to kameralna wystawa pięciorga młodych twórców. Zdaniem kuratorki Karoliny Lewandowskiej dla pokolenia lat 70. i 80. praca pamięci jest niezwykle istotna. Wkraczanie tego pokolenia w dorosłość przypadło na czas braku przejrzystej mapy przyjmowania postaw. Było to skontrastowane z wyraźnymi wspomnieniami dzieciństwa wypełnionego zwykle obrazem czarno-białych kryteriów oceny rzeczywistości. Wszystkie projekty, mimo dużej różnorodności, można odczytać jako dosłowne przepracowanie własnej przeszłości w poszukiwaniu tożsamości.
Wernisaż wystaw w Galerii Arsenał 11.05. g. 17.30
Zobacz www.arsenal.art.pl