Debata - Co nas kręci, co nas nudzi, co nam grozi? O uniwersytecie

12.12.2012
18:00

Czy pojęcie prowincji dobrze opisuje się naszą kulturę i historię wobec cywilizacji zachodniej? Jesteśmy prowincją Europy? Byliśmy prowincją ZSRR? Ale Polska też miała swoje prowincje - nasi wschodni sąsiedzi często traktują ślady polskości jako wspomnienie kolonizacji. Jak to odciska się na naszej świadomości? Wielu z nas pochodzi ze wsi i małych miasteczek albo ma tam bliską rodzinę - jaki jest nasz stosunek do prywatnych prowincji? Jest o czym rozmawiać...

Jan Hartman - polski filozof i bioetyk, profesor nauk humanistycznych, wydawca i publicysta, wykładowca akademicki. W 2008 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych, a następnie objął stanowisko profesora UJ (od 2011 profesora zwyczajnego). W pracy naukowej zajmuje się metafilozofią (heurystyką filozoficzną, opracował autorski projekt tzw. teorii neutrum), filozofią polityki, etyką i bioetyką, prezentując poglądy liberalne w debatach publicznych. Jest autorem kilkunastu książek oraz około 200 artykułów filozoficznych i publicystycznych. Należał do Unii Wolności. W 2012 przystąpił do think tanku "Plan zmiany" Ruchu Palikota, w tym samym roku został również członkiem rady polityczno-programowej SLD.

Edward Pasewicz - poeta, pisarz i kompozytor. Laureat VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2000). W 2007 został nominowany do Nagrody Literackiej Gdyni za książki "Henry Berryman Pięśni" i "Pałacyk Bertolta Brechta". Jego wiersze były tłumaczone m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, serbski, bułgarski, czeski, hiszpański, kataloński, włoski. W 2011 roku stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ewa Wanat - polska dziennikarka radiowa i telewizyjna związana z TVP2 i Radiową Jedynką. W 1990 znalazła się w zespole tworzącym Radio "S" (dzisiejsza Eska) - reporterka, didżejka, autorka reportaży i programów publicystycznych, wydawca programu, równolegle współpracowała z lokalnym dodatkiem Gazety Wyborczej pisząc recenzje teatralne i tłumaczyła z niemieckiego. W latach 2003-2012 redaktor naczelna radia Tok FM. Od 3 września 2012 na przemian z Hanną Lis prowadzi program "Kobiecy punkt widzenia", który jest emitowany w ramach porannego pasma TVP2 - Pytanie na śniadanie.

Krzysztof Hoffmann - doktor w Zakładzie Poetyki i Krytyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej UAM. Zajmuje się krytyką literatury, głównie poezji.

Prowadzenie: Marcin Jaworski

Wstęp wolny