foto

Muzyka w Dawnej Wielkopolsce - Staropolska muzyka religijna z XVII i XVIII wieku

2010-09-19 ( niedziela )
20:00
Kościół oo. Franciszkanów, Wzgórze Przemysła, Poznań

Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki, władze miasta Poznania i oo. Franciszkanie ze Wzgórza Przemysła zapraszają na koncert z cyklu Muzyka w Dawnej Wielkopolsce Staropolska muzyka religijna z XVII i XVIII wieku. Wstęp wolny!

W programie m.in. dzieła Marcina Mielczewskiego, Bartłomieja Pękiela, twórców działających w Wielkopolsce: Benedykta Cichoszewskiego i Wojciecha Dankowskiego oraz anonimowych twórców epoki baroku wykonawcy: Maria Jaskulska - sopran i  Accademia dell'Arcadia na instrumentach historycznych.

Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki od 2002 roku sięga w swoim koncertowym cyklu po zapomniane kompozycje staropolskie, zachowane w wielkopolskich archiwach kościelnych. Celem cyklu Muzyka w Dawnej Wielkopolsce jest przybliżenie współczesnym odbiorcom kultury muzycznej XVII i XVIII wieku w aurze brzmieniowej charakterystycznej dla epoki, w której muzyka ta powstawała. Dzieła, które prezentowane są w ramach tego całorocznego festiwalu to zarówno kompozycje polskich twórców, jak i utwory innych kompozytorów wykonywane przez polskie zespoły dworskie i kościelne. Orkiestra barokowa Accademia dell'Arcadia znana jest melomanom z koncertów, na których wykonuje niedawno odnalezione, opracowane i przygotowane przez muzykologów działających w Stowarzyszeniu nieznane do tej pory kompozycje. Zespół prezentował już w sumie ponad 40 dzieł, pochodzących przede wszystkim z poznańskiego Archiwum Archidiecezjalnego, wiele z tych
kompozycji zostało już utrwalonych w płytowym cyklu MUSICA RESTITUTA. Ten jedyny w swoim rodzaju płytowy cykl spotyka się z uznaniem krajowej krytki i zainteresowaniem melomanów. Accademia dell'Arcadia współpracuje od przeszło ośmiu lat z wybitnym gronem specjalistów w dziedzinie interpretacji muzyki dawnej. Wśród gości koncertów odnaleźć można nierzadko nazwiska znakomitych wokalistów i instrumentalistów Polski i Europy, jednym ze stałych wspólpracowników Arcadii jest Roberto Balconi, ambasador kulturalny miasta Poznania.

Wstęp wolny