Od początku lat 70. Anselm Kiefer czerpie inspiracje z historii Niemiec oraz z wielowątkowości mitologii europejskiej, która jest dla artysty niekończącym się źródłem inspiracji. Wraz z Günterem Grassem, Anselm Kiefer uważany jest za głos świadomości Niemiec w historii współczesnej.Obraz zaprezentowany na wystawie jest częścią bardzo ważnej serii zainspirowanej poezją Paula Celana (1920-1970) rumuńskiego poety żydowskiego pochodzenia.

Dzieło Kiefera jest wieloznaczne, nawiązuje do ciężaru historii przez co staje się jedną z bardziej doniosłych prac artysty urodzonego w 1945 w Niemczech, w kraju pogrążonym wówczas w kryzysie politycznym, ekonomicznym i moralnym. Artysta należy do pokolenia, które w kontekście powojennym odczuwało zarówno amnezję, jak i winę. Stąd puste krzesło na obrazie nie jest tylko zwyczajnym zaproszeniem, ale bardzo ważnym wyzwaniem dla moralnie dojrzałych oraz psychicznie odważnych jednostek. Jest to wyzwanie do zajęcia miejsca w dojmującym pejzażu przemyśleń oraz zaproszeniem do wzięcia udziału w zadumie nad losem tych, których niewinność nie ustrzegła od tragicznej śmierci. Samotność, smutek i historyczna odpowiedzialność mają więc nie tylko swoje fizyczne miejsce w tym trudnym dziele, ale także symbolicznie zawłaszczają obszar pamięciowy zawieszony w ponadczasowej przestrzeni, stworzonej przez artystę.

Obraz Anselma Kiefera "Das Haar", 2006 pochodzi z kolekcji Grażyny Kulczyk i jest po raz pierwszy udostępniony szerokiej publiczności w Poznaniu.