Polska współczesna ceramika unikatowa w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu

09.04 – 25.04.2010

Kolekcja polskiej współczesnej ceramiki unikatowej należąca do poznańskiego Muzeum tworzona jest od lat 60. XX wieku. Zgromadzone w jej ramach prace ukazują obraz osiągnięć dziedziny od wczesnych lat powojennych po dokonania obecne.

Prezentacją tej kolekcji Muzeum Sztuk Użytkowych włącza się do realizowanego przez poznańską ASP projektu FIESTA CERAMIKA. Obejmuje on spotkania, wykłady i wystawy autorskie współczesnych ceramików, które od kwietnia br. będą miały miejsce na terenie Poznania. Projekt, który będzie prawdziwym "świętem ceramiki", skoncentrowany jest jednak przede wszystkim wokół działań najnowszych. Ekspozycja przygotowana w Muzeum Sztuk Użytkowych ukaże prace reprezentujące nurty obecne na tle realizacji wybranych z całego powojennego okresu.
W 1950 roku zaczęły kształtować swój rozwój dwa główne ośrodki polskiej sztuki ceramicznej - Gdańsk i Wrocław. W następnych dziesięcioleciach to one tworzyły dominujące trendy, a Muzeum Narodowe w Poznaniu śledziło ich rozwój i zabiegało o pozyskanie dokonań ich najlepszych przedstawicieli. W powstałej kolekcji nie zabrakło jednak również przykładów znaczącej twórczości innych środowisk, w tym poznańskiego.
Przygotowana w Muzeum prezentacja potrwa do 25 kwietnia 2010 roku.

Zobacz www.mnp.art.pl