Rekonstrukcja poznańskiego buntu

28 czerwca 1956 roku robotnicy z Zakładów Metalowych im. Hipolita Cegielskiego wyszli na ulice. Hasłami przewodnimi ich wystąpienia były słowa: "Żądamy chleba!", "Jestem głodny". Jak wyglądał przebieg całego wydarzenia?

Szare tło z białym napisem, który przypomina maszynopis. Napis: "28 czerwca 1956 r. Rekonstrukcja poznańskiego buntu". - grafika artykułu
Rekonstrukcja Poznańskiego Czerwca 1956 r.

film

Godzina 6:55

"Cegielszczacy" wychodzą z zakładu i ruszają w kierunku centrum miasta. Po drodze do pochodu przyłączają się robotnicy innych zakładów pracy, mieszkańcy Poznania i goście targowi.

Godzina 09:10

Pod siedzibą Miejskiej Rady Narodowej, na terenie Zamku Cesarskiego, zbiera się około 100-tysięczny tłum. Zgromadzeni wznoszą okrzyki, żądając wyjścia przedstawicieli władzy.  

Godzina 10:00

Grupa demonstrantów wchodzi do budynku KW PZPR - zrywają czerwone flagi, wywieszają tablice z hasłami. Inni wchodzą do budynku KWMO. Z dachu budynku ZUS-u manifestujący zrzucają zagłuszarki zachodnich stacji radiowych.

Godzina 11:00

Demonstranci szturmuje bramy więzienia, uwalniają 252 więźniów. Z gmachu UB padają pierwsze strzały w kierunku manifestujących - są ranni i zabici. Komendant OSWPiZ kieruje do ochrony wyznaczonych obiektów około 300 elewów szkoły oraz 16 czołgów, 2 transportery opancerzone i 30 samochodów.

Godzina 12:10

Do akcji zostaje wysłana kolejna grpa z OSWPiZ, składająca się z 4 czołgów i 2 plutonów podchorążych.

Demonstranci opanowują 2 czołgi i rozbrajają ich załogi.

Godzina 14:10

Na Ławicy ląduje grupa osób z gen. Popławskim, który przejmuje kierownictwo na siłami porządkowymi w Poznaniu.

Godzina 15:05

Komendant OSWPiZ kieruje w rejon budynku WUBP grupę uderzeniową ściągniętą z Biedruska, składającą się z 8 czołgów i 120 podchorążych. Pododdziały napotykają jednak silny opór demonstrantów.

Godzina 16:00

Do Poznania zaczynają wkraczać oddziały 10. Dywizji Pancernej.

Uzbrojeni poznaniacy rozbroili do tej pory Studium Wojskowe w Wyższej Szkole Rolniczej, VIII Komisariat MO na Junikowie, Studium Wojskowe przy Akademii Medycznej i V Komisariat MO na Wildzie.

Godzina 17:15

Grupom podchorążych udaje się zabezpieczyć WUBP i wypchnąć demonstrantów z okolic ul. Kochanowskiego.

Godzina 18:10

Uzbrojone grupy demonstrantów rozbrajają Obóz Więźniów w Mrowinie, Studium Wojskowe na Politechnice Poznańskiej i posterunek MO w Mosinie.

Godzina 20:00

Do miasta przybywają jednostki 10. Dywizji Pancernej 2. Korpusu Pancernego.

Godzina 21:15

W mieście zostaje wprowadzona godzina milicyjna, która obowiązuje do 4 rano następnego dnia.

Godzina 22:10

Mimo godziny milicyjnej, trwają walki w kilku miejscach Poznania. Głownie w okolicy ul. Kochanowskiego i Zamku.

Godzina 1:30

Zaczynają się intensywne aresztowania. Zatrzymane osoby są przewożone do punktu filtracyjnego na Ławicy.