Świadkowie Czerwca '56 - Historia Mówiona

Gdy mówimy o historycznych wydarzeniach, patrzymy na nie z własnej, współczesnej perspektywy. Dzięki Archiwum Historii Mówionej, świadkowie Czerwca "56 mogą podzielić się swoimi wspomnieniami tamtych wydarzeń. 

Pięć okrągłych zdjęć starszych osób. W tle ciemno czerwona tkanina, na której napisano liczbę 1956. - grafika artykułu
Dzięki Archiwum Historii Mówionej mamy okazję poznać wspomnienia uczestników Czerwca '56.

Pamięć o wydarzeniach z przeszłości nierzadko przemija wraz ze swoimi uczestnikami. Istnieją jednak osoby i instytucje, które starają się zachować wspomnienia z ważnych momentów naszej historii dla przyszłych pokoleń. Zalicza się do nich Poznańskie Archiwum Historii Mówionej, które przygotowało wywiady z uczestniczkami i uczestnikami poznańskiego Czerwca "56.

Żywe wspomnienia

Cykl "Czerwiec "56" to zbiór wspomnień kilku osób, które w tamtym szczególnym momencie znalazły się w samym centrum wydarzeń.

Aleksandra Banasiak wspomina, jak ratowała rannych poznaniaków pomimo własnych obrażeń. Opowieść Aleksandry Kozłowskiej-Siejak krąży wokół pomocy potrzebującym oraz postaci Romka Strzałkowskiego, którego ciało znalazła w dyspozytorni przy ul. Krasińskiego.

Pełne akcji są wspomnienia Janusza Biegańskiego, zaangażowanego w opanowanie więzienia i ataki na UB, za co później groziła mu kara śmierci. Jerzy Majchrzak przedstawia perspektywę nastolatka, który właściwie przypadkiem wziął udział w odbijaniu osób przetrzymywanych na ul. Młyńskiej. Stefan Lamęcki opowiada natomiast o tym, jak demonstranci wdarli się do rozgłośni radiowej oraz o wizycie premiera Cyrankiewicza.

Wspomnienia uczestników Czerwca "56 można odnaleźć na stronie internetowej Poznański Czerwiec (poznan.pl).

Historia mówiona

Poznańskie Archiwum Historii Mówionej to projekt, którego misją jest utrwalenie w żywym słowie źródła do historii najnowszej i życia codziennego Poznania oraz regionu. Odbywa się to w konwencji historii mówionej, a zatem wywiadów z naocznymi świadkami danych wydarzeń.

Na stronie internetowej PAHM (historiamowiona.poznan.pl) można zapoznać się z opowieściami osób żyjących w okresach od drugiej Rzeczypospolitej, aż po schyłkowe lata PRL i historii najnowszej.

KS