grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Albert Camus upamiętniony w Poznaniu

Albert Camus (1913-1960), francuski pisarz, noblista, aktywnie solidaryzował się z poznańskimi robotnikami Czerwca 56, starał się rozpropagować na Zachodzie wiedzę o wydarzeniach "czarnego czwartku". W Poznaniu, na Strzeszynie, uroczyście otwarto park im. Alberta Camusa.

Park im. Alberta Camusa na Strzeszynie, fot. Jan Ziarnicki (UMP) - grafika artykułu
Park im. Alberta Camusa na Strzeszynie, fot. Jan Ziarnicki (UMP)

W uroczystości otwarcia o parku udział wzięli m.in.: przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz; Adam Suwart - inicjator upamiętnienia Alberta Camusa w Poznaniu; Rafał Reczek - dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej; Igor Kraszewski - Konsul Honorowy Francji w Poznaniu oraz zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss.

Albert Camus (1913-1960) znany jest m.in. z takich powieści jak "Dżuma", "Upadek", czy "Obcy". W 1957 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. W Albert Camus 1956 r. na wieść o poznańskim zrywie robotników, zorganizował w Paryżu wiec solidarności z nimi, na którym przybliżył prawdę o bohaterstwie uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. W swoim przemówieniu ostro skrytykował komunizm oraz postawę premiera rządu PRL Józefa Cyrankiewicza, grożącego wrogom komunizmu odrąbaniem rąk. Obnażał też fasadowość i hipokryzję rzekomo ludowego rządu w Polsce w kwestii dotyczącej praw robotników zrzeszonych w związkach zawodowych, gdzie nie istniało prawo do strajków i wyrażania swoich potrzeb. Apelował o pomoc dla poznaniaków walczących z reżimem. Śledził doniesienia o przygotowaniach do procesów i ich przebieg. Przyczynił się do wywierania nacisku przez zachodnie organizacje prawne i rządy państw na komunistyczne władze w Polsce w sprawie zapewnienia ochrony praw oskarżonym. W kręgach francuskich i międzynarodowych elit głosił prawdę o życiu Polaków w komunizmie, wspierając w ten sposób ich wolnościowe dążenia. Postawa ta była szczególna, gdyż znaczna część francuskich intelektualistów pozostawała pod urokiem Stalina, lekceważąc opresyjny wymiar systemu stalinowskiego w państwach poddanych jego dyktatowi.

- To właśnie Camus jako jeden z nielicznych na Zachodzie zareagował na wydarzenia w Poznaniu w czerwcu 1956 roku i już 12 lipca zorganizował w Paryżu wiec solidarności z poznańskimi robotnikami. Mimo że był związany z francuską lewicą, która sympatyzowała z komunistami, to w bardzo jasny sposób przeciwstawił się temu co dzieje się państwach takich jak Polska i wyraził w sposób bardzo zdecydowany solidarność z buntem robotniczym w Poznaniu - podkreślał przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz.

Inicjatorem upamiętnienia w Poznaniu Alberta Camus był Adam Suwart, syn uczestnika Poznańskiego Czerwca - Jana Suwarta, represjonowanego i sądzonego w tzw. procesie dziewięciu. - Spłacamy w ten sposób dług wobec człowieka, który był osamotniony we Francji w latach 50. w swoim staraniu o prawdę i sprzeciwie wobec ideologicznego zacietrzewienia - mówił Adam Suwart podczas uroczystości otwarcia parku.

Z inicjatywą upamiętnienia Alberta Camusa, Adam Suwart wystąpił w 2018 r. Początkowo jako lokalizację rozważano parki na terenie Chartowa i Rataj. Ostatecznie w 2021 r. Rada Miasta uchwaliła tę nazwę dla parku na Strzeszynie. Park ma ok. 2,5 ha. Na jego terenie znajdują się place zabaw oraz boisko do koszykówki.

Uroczystość otwarcia parku była jednym z elementów tegorocznych obchodów Czerwca "56. Ich kulminacja odbędzie się w środę, 28 czerwca. Szczegółowy program można znaleźć na stronie poznan.pl.

oprac. red.

Zobacz także: