grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Apel o miejscowe plany rewitalizacji

Radni z Osiedla Starego Miasta wnioskują do Prezydenta i Rady Miasta Poznania o miejscowy plan rewitalizacji. Apel popiera radny miejski i przewodniczący Komitetu Rewitalizacji Miasta Poznania Andrzej Rataj, który jest również radnym osiedlowym ze Starego Miasta.

Fot. Rada Osiedla Stare Miasto - grafika artykułu
Fot. Rada Osiedla Stare Miasto

- Działajmy na rzecz miejscowych planów rewitalizacji, jeżeli chcemy nie tylko mówić, ale również wdrażać prawdziwą rewitalizację Garbar, rejonu ulicy Północnej, ulicy Szyperskiej, Wzgórza Wojciecha, ale też i Jeżyc, Wildy, Łazarza czy innych zaniedbanych fyrtli. W ten sposób możemy poprawiać życie w centrum miasta i wdrażać procedury wynegocjowane z lokalną społecznością - podkreśla Andrzej Rataj - radny miejski, Przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i jednocześnie Przewodniczący Komitetu Rewitalizacji Miasta Poznania, gremium skupiającego najważniejsze jednostki działające w Poznaniu na rzecz rewitalizacji.

Takie plany pozwolą m.in., na skuteczną politykę antyalkoholową, ograniczającą funkcjonowanie w sąsiedztwie kilkunastu sklepów spożywczych utrzymujących się głównie ze sprzedaży alkoholu czy zaniechanie nachalnej promocji klubów gogo.

- Władze miasta otrzymują tu doskonałe narzędzie do rozwiazywania problemów wskazywanych przez mieszkańców, a staromiejscy radni zawsze będą gotowi do organizowania konsultacji i tworzenia takich planów, które będą umowami społecznymi pomiędzy trzeba grupami interesów jakimi są mieszkańcy, właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy, czego dowiedliśmy wielokrotnie w ostatnich latach przekonując władze do takich inicjatyw - podkreśla Tomasz Dworek wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

- W miejscowym planie rewitalizacji można określić zasady harmonizowania planowanej zabudowy z istniejącą, nie tylko w zakresie charakterystyki elewacji, co jest domeną Miejskiego Konserwatora Zabytków czy Wydziału Urbanistyki i Architektury, ale także na szczegółowe ustalenia dotyczące zagospodarowania i wyposażenia terenów przestrzeni publicznych, w tym urządzania i sytuowania zieleni, koncepcji organizacji ruchu na drogach publicznych -  wyjaśnia Marcin Sadowski, przedsiębiorca z branży gastronomii i wiceprzewodniczący Komitetu Rewitalizacji Miasta Poznania.

Ważnym elementem takich planów jest ustalenie zapisów dotyczących działalności handlowej lub usługowej, w tym wynajmowania mieszkań na krótki czas dla turystów. Miejscowy plan rewitalizacji może także zobowiązać dewelopera do budowy na swój koszt i do nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy lokali innych niż mieszkalne przeznaczonych na potrzeby działalności kulturalnej, społecznej, edukacyjnej lub sportowej, wykonywanej przez podmioty prowadzące działalność na obszarze rewitalizacji, których głównym celem nie jest osiągnięcie zysku.

Komitet Rewitalizacji Miasta Poznania stanowi forum współpracy i dialogu w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji oraz pełni funkcję opiniodawczo-doradczą Prezydenta Poznania. W skład komitetu powołanego zarządzeniem Prezydenta Poznania z dnia 21 grudnia 2018 roku, wchodzą przedstawiciele: mieszkańców obszaru rewitalizacji, a także mieszkańców spoza tych obszarów; podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, społeczną, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych; Wojewody Wielkopolskiego, Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Rady Miasta Poznania i Prezydenta Poznania.

oprac. red.