grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Chronić drzewa w mieście - LXX sesja RMP

Podczas LXX sesji Rady Miasta przyjęto stanowisko w sprawie ochrony drzew w Poznaniu. Jego tematyka związana jest z trwającą od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej intensywną dyskusją dotyczącą konieczności zwiększenia ochrony rosnących w mieście drzew. Rada spotkała się na sesji stacjonarnej w komplecie po raz pierwszy od ponad 2 lat.

Drzewa przy ul. 27 Grudnia - grafika artykułu
Drzewa przy ul. 27 Grudnia

W stanowisku zaprezentowanym przez radnego Andrzeja Rataja przypomina się m.in., że drzewa w mieście oczyszczają powietrze, są naturalnymi "klimatyzatorami", retencjonują w dużych ilościach wodę, pełnią istotne funkcje w ekosystemie, a także bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Rosnące w tkance miejskiej drzewa, dzięki rozwiniętym koronom i rozbudowanym systemom korzeniowym, tworzą wyjątkowy mikroklimat i redukują miejskie "wyspy ciepła".

Dalej w stanowisku zwraca się uwagę na coraz większą świadomość społeczną na temat konieczności dbania o drzewa, co przejawia się między innymi wzrastającym zaniepokojeniem w przypadkach ich usuwania. Wskazuje się na inicjatywy dotyczące ochrony drzew przy ulicy 27 Grudnia, zebranie prawie 12 tys. podpisów pod petycją w obronie istniejącego drzewostanu przy tej ulicy.

W stanowisku Rada Miasta Poznania podziela opinię Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Środowiska i Klimatu, działającej przy Prezydencie Miasta Poznania, że wycinka drzew powinna być ostatecznością, podejmowaną jedynie wówczas, gdy nie są skuteczne inne sposoby działania, mające na celu ich zachowanie. Nasadzenia zastępcze młodych drzew nie są wystarczające. Nowe drzewa, sadzone nawet w większej liczbie, przez wiele lat nie zrekompensują walorów usuwanych kilkudziesięcioletnich czy starszych drzew. Potrzebują one czasu, aby przyjąć się do środowiska miejskiego, a zachodzące zmiany klimatu powodują, że słabiej rosną i wymagają intensywnej i kosztownej pielęgnacji.

Rada Miasta Poznania pozytywnie odnosi się do działań, jakie podejmowane są w sprawie ochrony drzew w Poznaniu, w tym wprowadzenia Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu, standardów ochrony drzew, a także wytycznych do projektowania, ochrony i pielęgnacji zieleni przyulicznej. Priorytetem powinny być działania mające na celu poprawę warunków przeżycia i rozwoju już rosnących drzew, nawet jeśli działania te wiążą się z ryzykiem nieosiągnięcia zamierzonego efektu.

W trakcie przygotowania i realizacji inwestycji publicznych należy w większym stopniu uwzględniać dobrostan drzew, i to nie tylko w odniesieniu do ich widocznych części (pień i korona), ale również w zakresie korzeni, które często są poważnie uszkadzane, zwłaszcza przy interwencyjnych pracach gestorów sieci podziemnych. Niezbędne jest również zwiększenie nadzoru nad wykonawcami robót, w szczególności w zakresie ochrony zieleni, podczas realizacji zadań prowadzonych przez jednostki miejskie i inwestorów zastępczych.

Dbałość o drzewa przy inwestycjach miejskich powinna być wzorem dobrych praktyk dla inicjatyw realizowanych przez podmioty z sektora prywatnego. Inwestycje dotyczące zieleni wymagają również nieustannej wzajemnej edukacji i coraz większego dialogu z mieszkańcami oraz organizacjami zaangażowanymi w ochronę przyrody i przeciwdziałanie negatywnym efektom zmian klimatu.

Do stanowiska poprawkę zgłosił klub PiS. Chodziło o uzupełnienie treści i zapis. aby zwracać uwagę na działania obchodzące przepisy ochrony drzew. Propozycja została przyjęta jako autopoprawka przez radnego Rataja. Rada Miasta przyjęła stanowisko 23 głosami za, przy 3 wstrzymujących się. Część radnych nie głosowała.

Sesja w dniu 6 września była pierwszą stacjonarną sesją Rady Miasta od marca 2020 r., kiedy zaczęła się pandemia (nie licząc sesji uroczystych organizowanych w Sali Ziemi MTP). Radni spotkali się w komplecie, w Sali Białej Urzędu Miasta. - Witam państwa osobiście, a nie przez ekrany - powiedział na wstępie przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz. Sesje Rady Miasta nadal można śledzić online poprzez stronę poznan.pl lub biuletyn.poznan.pl.

W oświadczeniach radni Lidia Dudziak i Krzysztof Rosenkiewicz wystąpili z apelem o budowę boiska Orlika na Górczynie. Jest to odpowiedź na głosy organizacji społecznych i młodzieży. Radna Klaudia Strzelecka wyraziła opinię w sprawie komunikacji miejskiej, która jej zdaniem popada w kryzys w związku z remontami i zamykaniem tras tramwajowych, brak wystarczającej komunikacji zastępczej i rozrzedzenie kursów autobusów. Radna skrytykowała zapowiedzi prezydenta o podwyżkach cen biletów i wyraziła nadzieję, że do tego nie dojdzie. Sugerowała nawet ich obniżkę. Jej zdaniem Miasto niedostatecznie rozmawia na ten temat z mieszkańcami.

Radny Krzysztof Rosenkiewicz w imieniu klubu PiS wyraził krytykę procesu rekrutacji do szkół w Poznaniu i tego, że wielu uczniów nadal szuka miejsc w szkołach. Do tego tematu odniósł się punkcie "z prac Prezydenta" - wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. Szczegółowa informacja na temat tegorocznego naboru i wyjaśnienie najczęściej zadawanych pytań pojawiło się również na stronie Miasta Poznania.

Radna Marta Mazurek w imieniu swoim oraz radnych Dominiki Król, Moniki Danelskiej i Marii Lisieckiej-Pawełczak mówiła o apelu do dyrekcji i nauczycieli szkół o niewybieranie do nauki przedmiotu Historia i Teraźniejszość - podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Zdaniem radnej to podręcznik, który wyklucza wiele grup społecznych i nie powinien być wykorzystywany w procesie nauczania. Podkreśliła, że większość szkół w Poznaniu nie skorzystało z tego podręcznika i samodzielnie przygotowują materiał do zajęć.

Sara Szynkowska vel Sęk w imieniu PiS przypomniała oświadczenie z lipcowej sesji, w którym klub sprzeciwia się każdemu projektowi, który zakłada wycinkę drzew. Podkreśla też, że należy chronić drzewostan na terenie miasta, który m.in. podnosi jakość powietrza i zmniejsza temperaturę. Każda powierzchnia biologicznie czynna powinna być priorytetem dla nowoczesnego miasta. Radna skrytykowała brak nowoczesnego myślenia w zakresie ekologii w planowaniu remontów, budowaniu nowych osiedli.

W dalszej części sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Romana Maya i Starołęckiej w Poznaniu. Przyjęto także zmiany w budżecie Miasta. Rada przyjęła ponadto pakiet uchwał w sprawie pozbawienia drogi powiatowej dotychczasowej kategorii i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych oraz w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych.

Przyjęta uchwała w sprawie warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych przy sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych wprowadza nowe warunki udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych przy sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych w budynkach stanowiących własność Miasta Poznania i wspólnot mieszkaniowych z udziałem Miasta. Łączna bonifikata nie może przekroczyć 80% ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W zakresie polityki społecznej przyjęto m.in. uchwałę w sprawie przystąpienia Miasta Poznania do realizacji programów ogłoszonych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Samodzielność - Aktywność - Mobilność!": Mieszkanie dla absolwenta oraz "Samodzielność - Aktywność - Mobilność!": Dostępne mieszkanie oraz w sprawie połączenia Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego Nr 1 z Zespołem Dziennych Domów Pomocy. Poparcie Rady uzyskały również uchwały zgłoszone przez klub Wspólny Poznań zmieniające uchwały w sprawie ustanowienia poznańskiego świadczenia na rzecz wieloraczków oraz w sprawie podniesienia wysokości minimalnych wynagrodzeń dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka. W obu przypadkach zmiany przewidują wzrost wysokości świadczeń.

Radny Michał Grześ poinformował, że został przewodniczącym klubu radnych PiS. Dotychczas tę funkcję pełniła radna Klaudia Strzelecka. Wiceprzewodniczącą klubu została radna Ewa Jemielity.

Na koniec sesji przed Radą wystąpiły Anna Sokolnicka-Elzanowska w imieniu Stowarzyszenia Plac Wolności i Aneta Mikołajczyk w imieniu Koalicji ZaZieleń Poznań. Mówiły o aktualnym braku komunikacji w centrum z powodu remontów, a także apelowały o podjęcie realnych działań w celu ochrony drzewostanu przy ul. 27 Grudnia. Proponowano m.in. ekosystemową wycenę drzewostanu na ul. 27 Grudnia, podkreślano, że warto chronić stare drzewa w centrum miasta, która zaadaptowały się do istniejących warunków, a nowo sadzone drzewa źle przyjmują się do środowiska w mieście. Pozostawienie drzew na ul. 27 Grudna powinno być priorytetem dla miasta. Padły też słowa podziękowania dla radnych, którzy głosowali za stanowiskiem w sprawie ochrony drzew.

oprac. red.