grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Dbałość o znaki drogowe

W Poznaniu przy drogach publicznych zamontowanych jest około 45 tys. znaków drogowych. Interpelacja ws. problemów dotyczących sposobu mocowania znaków drogowych pionowych złożył radny Andrzej Rataj.

Fot. ZDM Poznań - grafika artykułu
Fot. ZDM Poznań

Andrzej Rataj przypomina, że znaki drogowe pionowe w postaci tarcz, tablic z napisami lub symbolami, które występują również w postaci znaków świetlnych, należą do istotnych elementów infrastruktury drogowej. Znaki te mocowane są na odpowiednich słupkach, wysięgnikach lub w inny sposób. W zakresie części znaków drogowych występują powtarzające się problemy dotyczące sposobu mocowania, prowadzące do ich samoczynnego poluzowania, przekrzywienia, obsunięcia, zagięcia lub odpadnięcia. Jest to również związane ze zdarzającymi się umyślnymi albo nieumyślnymi wybrykami, w tym aktami wandalizmu.

Według radnego sytuacje takie powodują zagrożenia bezpieczeństwa, a także są niewłaściwe w kontekście funkcjonalności i estetyki. Wskazana jest zatem systemowa, stała i regularna dbałość o znaki drogowe w zakresie sposobu ich mocowania oraz przywracania właściwego stanu po przypadkach poluzowania, przekrzywienia, obsunięcia, zagięcia lub odpadnięcia

Miasto udzieliło szczegółowej odpowiedzi na interpelację radnego, wskazując na przyczyny uszkodzeń, poluzowania znaków, zabezpieczania ich, naprawy, systemu kontroli.

Najczęstszą przyczyną poluzowania znaków jest silny, porywisty wiatr. Pozostałe nieprawidłowości są z reguły efektem zdarzeń drogowych (kolizji, wypadków). W związku z coraz częstszymi nawalnymi deszczami i porywistymi wiatrami zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia obluzowania lub przechylenia znaków pionowych podjęto działania, mające na celu zwiększenie skuteczności ich mocowań na wszystkich nowych obiektach drogowych. Obecnie stosowany jest montaż przy użyciu obejm skręconych na śruby. Zrezygnowano tym samym z montażu na taśmy stalowe typu "Bandimex", które były mniej odporne na porywiste wiatry.

Odnośnie skali problemów - w 2021 roku przyjęto 6604 zgłoszenia dotyczące znaków drogowych. Czas reakcji na naprawę przedstawia się następująco: do 24 godzin zrealizowano 4943 zgłoszenia; do 48 godzin zrealizowano 339 zgłoszeń; do 7 dni zrealizowano 569 zgłoszeń; w terminie powyżej 7 dni zrealizowano 753 zgłoszenia. Termin realizacji powyżej 7 dni był wynikiem m. in. konieczności zamówienia części.

Zarząd Dróg Miejskich w zakresie monitoringu oznakowania ściśle współpracuje z Miejskim Inżynierem Ruchu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, co najmniej raz na 6 miesięcy przeprowadza się kontrolę prawidłowości zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania wszystkich znaków drogowych. W 2021 roku przeprowadzono 885 kontroli potwierdzonych protokołami. W wyniku tych kontroli wskazano 37 znaków, które wymagały korekty mocowania. Natomiast od 1.01 do 6.04 br. odbyło się 376 takich przeglądów, z których wynikało, że do poprawienia było 13 znaków drogowych. Wszystkie zauważone nieprawidłowości są na bieżąco korygowane.

Poza planowanymi przeglądami opisanymi powyżej, w ramach struktur ZDM istnieje także Centrum Operacyjne Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Można tam zgłaszać nieprawidłowości w pasie drogowym, w tym uszkodzenia oznakowania. Zgłoszenia od mieszkańców i wszystkich zainteresowanych stron przyjmowane są przez dyżurnego całą dobę, 7 dni w tygodniu i są rejestrowane w systemie. Zauważone uszkodzenia znaków drogowych oraz m. in. tabliczek z nazwami ulic można zgłaszać do Centrum pod numerami telefonów: 61 661 44 02, 61 661 44 46, 61 646 54 50 oraz 795 525 660, a także w aplikacji Smart City.

Naprawa mocowania znaków odbywa się na bieżąco, w możliwie najkrótszym terminie. W przypadku zgłoszeń nocnych, Centrum Operacyjne Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zabezpiecza sytuacje wymagające awaryjnych działań (priorytetem jest zachowanie bezpieczeństwa), a podczas dnia prowadzi czynności planowe związane z utrzymaniem oznakowania pionowego.

oprac. red.