grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Dostępność szczepionek przeciw HPV

Radna Dorota Bonk-Hammermeister złożyła interpelację w sprawie dostępności szczepionek w ramach programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

fot. pixabay - grafika artykułu
fot. pixabay

Na lata 2019-2023 Miasto Poznań zdecydowało o sfinansowaniu programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie m.in.: raka szyjki macicy, raka pochwy, raka sromu, raka prącia, raka odbytu, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi. W roku 2021 Program adresowany jest w pierwszej kolejności do osób z rocznika 2008, ale skorzystać z niego mogą również osoby z roczników 2003-2007, które do tej pory nie przyjęły żadnej dawki szczepionki. Jak wskazuje radna Dorota Bonk-Hammermeister, takich osób jest ich sporo, bo przez pandemię i nauczanie zdalne szczepienia nie były realizowane w placówkach oświatowych, jak w latach ubiegłych. Wiele osób chciałoby więc skorzystać ze szczepień w bieżącym roku, jednak, jak informuje operator Programu, Specjalistyczna Przychodnia Edictum, już w sierpniu 2021 zabrakło szczepionek dla tych, którzy chcieliby przyjąć pierwszą dawkę. szczepione obecnie są tylko dzieci przyjmujące drugą i trzecią dawkę. - Proszę o interwencję w tej sprawie i informację, czy i kiedy preparat zostanie dokupiony, aby wszyscy chętni mogli skorzystać z tego, tak potrzebnego programu - apeluje radna.

Odpowiedź i wyjaśniania radnej przedstawił wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. Uchwałą Rady Miasta Poznania z 11 grudnia 2018 r. został przyjęty do realizacji wieloletni program polityki zdrowotnej pn. Program profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), w tym raka szyjki macicy, dla mieszkańców Poznania na lata 2019-2023. Środki finansowe zabezpieczone na realizację Programu w każdym roku jego trwania (wynikające z zawartej z realizatorem Programu umowy) wynoszą 296 988 zł. Program - podobnie jak w poprzednich latach - dedykowany jest głównie 13-latkom z Poznania, a następnie w miarę dostępności szczepionek również osobom w wieku 14-18 lat.

Oferta kosztowa Programu, wybrana w konkursie ofert i przyjęta do realizacji, zakłada zakup i podanie rocznie 1000 szczepionek Gardasil (szczepionka 4-walentna) lub 500 szczepionek Gardasil 9 (szczepionka 9-walentna) w zależności od ich dostępności na polskim rynku. Od początku trwania Programu, tj. od 2019 roku, szczepienia odbywają się z zastosowaniem preparatu Gardasil. Szczepienia wykonywane są w wytypowanych na terenie Poznania przychodniach do wyczerpania limitu szczepionek przeznaczonych na realizację Programu w każdym roku jego trwania i w miarę ich dostępności w hurtowniach farmaceutycznych. W 2021 roku, do końca sierpnia, w ramach posiadanych środków, zrealizowanych zostało 1076 szczepień przeciwko HPV. Zgodnie ze specyfikacją stosowanej aktualnie szczepionki 4-walentnej Gardasil, szczepienia muszą odbywać się w schemacie dwu- lub trzydawkowym, w zależności od wieku uczestnika Programu. Dla osób 13-letnich obowiązuje dwudawkowy schemat szczepienia, co pozwala na zaszczepienie w pełnym cyklu rocznie 500 beneficjentów z tej grupy wiekowej (docelowa populacja w 2017 roku wynosiła 3 985 osób). Natomiast w przypadku osób w wieku 14-18 lat obowiązuje schemat trzydawkowy, w związku z czym można zaszczepić nim rocznie 333 osoby.

W lipcu 2021 roku Spółka Edictum poinformowała o zamiarze zakończenia produkcji szczepionki 4-walentnej przez producenta. W związku z tym została podjęta decyzja o czasowym wstrzymaniu przyjęć do Programu nowych beneficjentów - z uwagi na konieczność dokończenia szczepień tym samym preparatem w pełnym cyklu dla osób, które przyjęły już pierwszą lub pierwszą i drugą dawkę szczepionki Gardasil. W tym celu z budżetu Programu na 2021 rok zostały przez realizatora zabezpieczone środki finansowe na zakup szczepionek przeznaczonych na dokończenie pełnego cyklu szczepień już rozpoczętych.

Obecnie nie ma możliwości dokupienia szczepionek przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego - w ramach środków zaplanowanych na realizację Programu profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem HPV w bieżącym roku. Realizacja Programu przewidziana jest do końca 2023 roku i w związku z tym osoby uprawnione będą mogły również skorzystać z bezpłatnych szczepień w latach następnych.

oprac. red.