grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Powstanie i nie tylko

Grudniowy IKS nie mógł nie poruszyć 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, w aspektach znanych i mniej znanych. W tym miesiącu w Poznaniu dzieje się też wiele innych rzeczy, z których korzystamy w sposób radosny i wolny. O to przecież walczyli nasi przodkowie.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Trudno wyobrazić sobie istnienie Polski bez Poznania i Wielkopolski. Dlaczego więc jedno z nielicznych, zwycięskich polskich powstań, nadal z trudem przebija się do świadomości ogólnopolskiej? Temat powstania w aspekcie kultywowania jego pamięci w przeszłości i obecnie, ale także obecności w kulturze masowej - podejmuje dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu. My z kolei prezentujemy wydane w minionych latach i w tym roku publikacje poświęcone powstaniu wielkopolskiemu - m.in. powieści i komiks. O mniej znanych epizodach z powstania wielkopolskiego pisze z kolei Szymon Mazur.

Jak wspominaliśmy - nie samym powstaniem żyje Poznań. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" odbywa się po raz 36., ale samo wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce 55 lat temu. W Meskalinie, przy muzyce, spotykają się przyjaciele, a w poznańskich teatrach szykują się ciekawe premiery. Recenzujemy m.in. jedną z głośniejszych premier literackich tej jesienie "2 miliony za Grunwald" Joanny Jodełki.

Do rozmowy zaprosiliśmy jak zwykle interesujących ludzi, którzy mają nam do powiedzenia sporo ciekawych rzeczy i ważnych refleksji. Jest wśród nich Marcel Łoziński, jeden z najbardziej uznanych reżyserów i dokumentalistów, ale też Noriaki - poznański artysta streetartowy, laureat tegorocznego plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl. Artysta pozostaje twórcą owianym tajemnicą, nie znamy jego prawdziwego nazwiska ani wizerunku, ale stworzony przez niego Pan Peryskop (Watcher) wyrósł na jeszcze jeden symboli Poznania. Noriaki jest też twórcą niesamowitej grafiki wykonanej specjalnie dla tegorocznego Ale Kino!. Polecamy też rozmowę z Wojciechem Fibakiem - najbardziej utytułowanym, polskim tenisistą, poznaniakiem. Okazją jest 40. rocznica wizyty w Poznaniu Björna Borga, wówczas tenisisty nr 1 i przyjaciela Fibaka. Arena wypełniona była wówczas po brzegi, a w loży komentatorów oprócz Borga i Fibaka zasiedli wówczas inny znakomity tenisista Tom Okker i legendarny sprawozdawca sportowy Bohdan Tomaszewski.

Do IKSa dołączony jest jak zwykle Afisz, a w nim kilkaset wydarzeń na cały miesiąc. Z Afiszem nie zgubicie się w grudniowym gąszczu miejskich atrakcji.

mat.