grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Apel z Osiedla Podolany

Rada Osiedla Podolany apeluje do Prezydenta i Radnych Miejskich: zajmijcie się drogami lokalnymi.

Treść oświadczenia:

Zwracamy się do Pana Prezydenta oraz Radnych Miejskich o podjęcie działań umożliwiających szybsze powstawanie infrastruktury (drogi, media), będących jedną z największych bolączek mieszkańców osiedli peryferyjnych miasta Poznania.

Wnioskujemy o:

  • Zmianę uchwały nr PU_1312_10_T Prezydenta Miasta Poznania z dnia 22-03-2011 
    w sprawie  "trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadań publicznych w ramach inicjatyw lokalnych" w zakresie obniżenia wkładu własnego wnioskodawcy  (§ 4). Proponujemy, aby wkład własny wynosił co najwyżej wartość jednego minimalnego wynagrodzenia za pracę  (ogłaszanego w Dzienniku Ustaw) w przeliczeniu na jedną nieruchomość, przy jednoczesnym zastosowaniu ulg dla osób o najniższych dochodach. Wg naszego rozeznania stanowi to kwotę pokrywającą początkowe koszty przygotowania inwestycji.
  • Stopniowe podwyższenie kwoty przeznaczanej w budżecie miejskim na inicjatywy lokalne do wysokości niezbędnej, aby wszystkie zgłoszone inicjatywy mogły być zrealizowane w ciągu 2 lat od złożenia wniosku (z aktualnego poziomu 3 mln zł).
  • Stworzenie jasnych procedur umożliwiających nieodpłatne przekazywanie projektów technicznych infrastruktury wykonanych na zlecenie rad osiedli mieszkańcom, do realizacji w ramach inicjatyw lokalnych.
  • Przyspieszenie realizacji Programu Budowy Dróg Lokalnych orz ustalenie jasnych i czytelnych zasad aplikacji ulic do programu oraz nieprzesuwalnych terminów realizacji.

Swoje postulaty opieramy na wieloletnim doświadczeniu radnych osiedlowych. Mieszkańcy chętnie i często korzystali z możliwości budowy ulic, oświetlenia, kanalizacji sanitarnej, wodociągowej itp. w ramach zakładanych stowarzyszeń (dla przykładu w roku 2014 na Podolanach powstały w ten sposób ulice Marciniaka, Ledóchowskiej, Karpińskiej i fragment ul. Raczyńskiego). Wieloletnia praktyka w mieście dowiodła, iż budowa infrastruktury przez Stowarzyszenia mieszkańców realizowana jest zdecydowanie taniej, szybciej, mniej problemowo, przy jednoczesnej integracji mieszkańców i tworzeniu lokalnych więzi. Niestety, w aktualnej formule (25% wkład własny) realizacja infrastruktury dla:

  • bardzo długich ulic,
  • ulic o małym zagęszczeniu domów,
  • ulic, na których część działek pozostaje niezamieszana,
  • ulic, na których część działek ma nieuregulowane sprawy własnościowe,
  • ulic zamieszkałych w większości przez starsze pokolenie lub osoby o niskim poziomie dochodów,
  • ulic w zabudowie mieszanej (jednostki budżetowe, firmy i mieszkańcy w symbiozie)

jest praktycznie niemożliwa, gdyż istniejące przepisy wymagają od mieszkańców w tych przypadkach wkładu własnego znacznie przekraczającego ich materialne możliwości, zaś na inne formy poprawy infrastruktury w swoim otoczeniu nie mają żadnych szans.             

Jesteśmy otwarci również na inne, przedstawione przez władze miasta propozycje, natomiast sprawą trzeba zająć się już teraz. Mieszkańcy dłużej nie mogą czekać na godziwe warunki życia, patrząc z zazdrością na sąsiednie gminy (np. Suchy Las, Tarnowo Podgórne), gdzie takich zapuszczonych ulic jak nasze i wieloletnich zaniedbań w infrastrukturze nigdzie nie znajdziemy.

Podpisano: Piotr Zubielik, Przewodniczący Rady Osiedla Podolany