grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Fort VIIa

Radny Andrzej Rataj zajął się w interpelacji tematem zabytkowego Fortu VIIa - jego stanu obecnego i prac konserwatorskich.

Źródło: mapa miejska ZGiKM GEOPOZ - grafika artykułu
Źródło: mapa miejska ZGiKM GEOPOZ

Zabytkowy Fort VIIa znajduje się przy ulicy Marcelińskiej. Nieruchomość ta jest obecnie własnością prywatną. Obiekt ten jest częścią wielkich fortyfikacji pruskich wybudowanych w Poznaniu w XIX wieku i składających się z pierścienia 18 fortów zewnętrznych, z profilami ziemnymi, schronami i pasami zieleni ochronnej. Jest to zatem kompleks budynków i budowli o wyjątkowym znaczeniu dla historii i dziedzictwa Poznania i Wielkopolski, nawet pomimo faktu, że wybudowany został przez zaborcę.

Pomimo zniszczeń wojennych, Fort ten przetrwał ponad 130 lat, co jest szczególną okolicznością w Poznaniu - tak doświadczonym tragediami historycznymi, zwłaszcza II Wojną Światową, która przyniosła naszemu miastu ogrom strat dziedzictwa historycznego. Każdy taki obiekt powinien zatem podlegać wyjątkowej ochronie i dbałości. Tymczasem Fort od dłuższego czasu jest w złym stanie technicznym i wymaga odpowiednich prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Od kilku lat prowadzone są działania mające na celu zrealizowanie w samych Forcie oraz przy Forcie inwestycji mającej na celu rewaloryzację i rewitalizację obiektu, a także budowę kompleksu budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Niestety do dzisiaj nie udało się doprowadzić po poprawy sytuacji i zabytkowy kompleks nadal niszczeje.

W interpelacji radny Andrzej Rataj pyta m.in. o status zabytkowego Fortu VIIa, działania podejmowane dla jego ochrony, a także działania motywujące i dyscyplinujące właściciela zabytkowego kompleksu Fortu VIIa do podjęcia odpowiednich prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych.

Z odpowiedzi udzielonej radnemu przez Miasto Poznań wynika, że Fort VIIa został wpisany do rejestru zabytków jako jeden z 18 fortów zewnętrznego pierścienia fortyfikacji pruskich oraz do Gminnej Ewidencji Zabytków przyjętej przez Prezydenta Miasta Poznania zarządzeniem z dnia 17.10.2019 r.

W 2017 r. właściciel Fortu VIIa uzyskał pozwolenie na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich, których jednak nie zrealizowano. W 2020 r. toczyło się postępowanie o wydanie pozwolenia na kompleksową renowację i adaptację wraz z rozbudową i nową zabudową. W lutym 2021 r., na wniosek inwestora, postępowanie zawieszono. Obecnie obiekt pełni funkcje magazynowe na potrzeby właściciela oraz siedziby Towarzystwa Miłośników Fortyfikacji. W związku z powyższym, nie było konieczności podejmowania czynności dyscyplinujących. Inwestor na bieżąco usuwa zieleń inwazyjną i prowadzi prace porządkowe, a Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu monitoruje stan Fortu.

Bieżące monitorowanie stanu Fortu VIIa przez Miejskiego Konserwatora Zabytków, nie wykazało dotychczas konieczności podejmowania działań motywujących i dyscyplinujących właściciela Fortu do podjęcia prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. W marcu 2022 r. Miejski Konserwator Zabytków przeprowadził kontrolę obiektu i nie stwierdził zniszczeń ani istotnego uszkodzenia obiektu, które mogłyby kwalifikować się do wydania decyzji nakazującej podjęcie określonych czynności. Dla inwestora zostaną opracowane zalecenia pokontrolne, mające na celu określenie prac, które należy podjąć, aby stan obiektu nie uległ pogorszeniu. W ocenie Miejskiego Konserwatora Zabytków na chwilę obecną nie ma potrzeby podejmowania innych działań motywujących i dyscyplinujących właściciela Fortu VIIa.

oprac. red.