grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Karta OK Poznań, MTP i przedsiębiorcy

Radny Grzegorz Jura poruszył w interpelacji temat karty OK Poznań, której operatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie. Karta skierowana jest do osób fizycznych, a radny rozważa rozszerzenie systemu benefitów o poznańskie podmioty gospodarcze.

Fot. Grupa MTP, zdjęcie przykładowe - grafika artykułu
Fot. Grupa MTP, zdjęcie przykładowe

W bieżącym roku Miasto Poznań uruchomiło program benefitów dla osób, które rozliczają podatki w Poznaniu. OK Poznań - Osobista Karta Poznańska to system zniżek i usług dla osób fizycznych. Jednocześnie Karta ma przekonywać do rozliczania podatku w Poznaniu tych, którzy jeszcze tego nie robią. Zdaniem Grzegorza Jury w ślad za kartą OK Poznań skierowaną do osób fizycznych, a której operatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie należy podjąć działania na rzecz benefitów dla podmiotów gospodarczych. "Im też płacenie podatków powinno się opłacać i przynosić wymierne korzyści" - argumentuje radny. Podkreśla dalej, że Międzynarodowe Targi Poznańskie, jako spółka komunalna, posiadają najbardziej czytelną możliwość udzielenia podmiotom gospodarczym płacącym podatki w Poznaniu benefitu. Takim benefitem mogłaby być znaczna zniżka na najem stoiska targowego podczas organizowanych przez MTP targów. Zniżka dla wystawcy - podmiotu płacącego podatek w Poznaniu mogłaby zostać wprowadzona w szybkim czasie. W związku z bieżącą sytuacją gospodarczą, niepewną i trudną do przewidzenia, z ogromnymi obciążeniami dla przedsiębiorców przez zmiany podatków, inflację i spadające prognozy gospodarcze oferta zniżek dla wystawcy szukającego nowych rynków zbytu byłoby świadectwem troski o liczną grupę mieszkańców. Dalszy rozwój przedsiębiorstwa wpływa na dalszy rozwój rynku pracy i gospodarki w ogóle. Jura podkreśla, że w Poznaniu funkcjonuje znaczna liczba start-upów, dla których szczególnie ważne w celu osiągnięcia sukcesu potrzebne są właśnie promocja i prezentacja przed potencjalnymi odbiorcami. Taką możliwość dają właśnie targi branżowe organizowane przez miejską spółkę Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Jednocześnie mając świadomość, że zniżka na stoisko targowe dotyczyć będzie tylko części podmiotów gospodarczych, Grzegorz Jura sugeruje rozpoczęcie przygotowania programu, wzorem karty OK Poznań, dla podmiotów gospodarczych zawierającego wachlarz korzyści z rejestracji działalności w Poznaniu. W szeregu działań miasta na rzecz wspierania i rozwoju gospodarczego zniżka dla wystawcy byłaby pierwszą wymierną korzyścią dla przedsiębiorcy oferowaną przez miejską spółkę i miasto słynące z przedsiębiorczego ducha swoich mieszkańców. Jednocześnie wprowadzenie proponowanych benefitów będzie wzmacniało poczucie lokalnej wspólnoty i przynależności do niej.

Odpowiadając radnemu Urząd Miasta przypomina, że program "OK Poznań" funkcjonuje w oparciu o zapisy umowy koncesji z dnia 9 września 2021 r. zawartej z operatorem wybranym w trybie zamówień publicznych, którym jest spółka Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przedmiot koncesji określono jako "Utworzenie i prowadzenie Systemu usług dla mieszkańców Poznania, oferowanych przez Partnerów, zachęcającego mieszkańców Poznania do rozliczania podatków w Poznaniu, a także w celu realizacji polityki rozwojowej, promocyjnej i społecznej Miasta Poznania". Umowa obejmuje przygotowanie, implementację, obsługę, zarządzanie i rozwój rozwiązań biznesowych i technicznych, pozwalających na prowadzenie procesu dostarczania i rozliczania benefitów dla podatników. Przedmiot i zakres umowy, w tym również rodzaje benefitów i obszary w jakich będą realizowane, zostały szczegółowo opisane w załącznikach do umowy koncesji. Zgodnie z definicją przyjętą na potrzeby umowy koncesji, podatnikiem jest osoba fizyczna, która ukończyła co najmniej 18 rok życia, została prawidłowo zweryfikowana przez zamawiającego jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. Zweryfikowany podatnik może korzystać z benefitów "OK Poznań" tj. zniżek, ulg lub preferencji dla podatników oferowanych przez partnerów w ramach ich produktów lub usług.

Program "OK Poznań" nie wyklucza udziału lokalnego biznesu. Obecnie w programie uczestniczy 71 partnerów, w tym instytucje miejskie i firmy komercyjne, którzy łącznie oferują ponad 260 benefitów w obszarach takich jak: kultura, sport i rekreacja, turystyka i wypoczynek, wychowanie i oświata, zdrowie, gastronomia, czy handel. Oferta benefitów jest stale poszerzana, a do programu przystępują nowi partnerzy. Dla partnerów udział w programie to szansa na skorzystanie z dodatkowej promocji i zwiększenie liczby klientów, którzy o ofercie partnera mogą dowiedzieć się z wielu źródeł. Większa liczba klientów i dostępność oferty może w konsekwencji przynosić przedsiębiorcom - partnerom "OK Poznań" dodatkowe dochody.

Odpowiedź ze swojej strony, na interpelację radnego Grzegorza Jury, przesłały również Międzynarodowe Targi Poznańskie. MTP wyjaśnia, że propozycja wymaga sporządzenia dodatkowych analiz prawnych i ekonomicznych, co ma związek z koniecznością zapewnienia równego dostępu do rynku oraz do usług świadczonych przez Spółkę dla przedsiębiorców. Konieczne będzie również rozeznanie potencjalnych skutków finansowych. MTP podkreśla, że branża targowo-wystawiennicza została w znaczący sposób dotknięta ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej podczas pandemii. Ponadto w ocenie Spółki należy zbadać, czy propozycja uprzywilejowania określonej grupy przedsiębiorców jest zgodna z regulacjami, w szczególności pod kątek praktyk mogących ograniczać konkurencję, czy też praktyk dyskryminacyjnych. Zdaniem MTP przedstawiona propozycja wymaga również sprawdzenia, czy określenie kręgu podmiotów ze względu na miejsce rejestracji prowadzonej działalności jest dozwoloną praktyką. Wyjaśnienie tych kwestii jest dla MTP kluczowe do rozpoczęcia prac nad ewentualnym przygotowaniem pakietu benefitów dla przedsiębiorców. Zarząd MTP pozostaje otwarty na spotkanie z radnym, w celu omówienia złożonej propozycji.

oprac. red.

Zobacz także: