grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pałac w Radojewie

Radny Andrzej Rataj pyta w interpelacji o sytuację i przyszłość zabytkowego pałacu w Radojewie.

Pałac w Radojewie (zdjęcie archiwalne), właściciel: Katedra Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego, źródło: cyryl.poznan.pl - grafika artykułu
Pałac w Radojewie (zdjęcie archiwalne), właściciel: Katedra Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego, źródło: cyryl.poznan.pl

Pałac w Radojewie znajduje się przy ulicy Podbiałowej 24, w północnej części naszego miasta, na Osiedlu Morasko - Radojewo, w historycznych granicach dawnej wsi Radojewo, włączonej w 1987 roku do Poznania. Obiekt został wybudowany w latach dwudziestych XIX w. w stylu schyłkowego klasycyzmu, z inicjatywy ówczesnych właścicieli znacznej części Radojewa - rodziny von Treskow, a następnie został rozbudowany pod koniec XIX w. Pałac pozostawał własnością prywatną do 1945 roku i ocalał od zniszczeń wojennych. Następnie został przejęty przez władze państwowe, a po 1990 roku został własnością Miasta Poznania. Pałac jest wpisany do rejestru zabytków. "Ten wyjątkowy budynek przetrwał prawie 200 lat, co jest szczególną okolicznością w Poznaniu - tak doświadczonym tragediami historycznymi, zwłaszcza II Wojną Światową, która przyniosła Poznaniowi ogrom strat dziedzictwa historycznego. Każdy zatem taki obiekt powinien podlegać wyjątkowej ochronie i dbałości." - podkreśla w interpelacji radny Andrzej Rataj.

Radny zwraca uwagę, że pałac w Radojewie od wielu lat pozostaje w stanie zdewastowanym i wymaga istotnych prac rewaloryzacyjnych, co niewątpliwie będzie kosztowne, ale powinno to zostać zrealizowane. Walorem pałacu w Radojewie jest romantyczne dziedzictwo i otoczenie, dzięki czemu obiekt ten mógłby na przykład zostać wynajęty i zagospodarowany na cele gastronomii, uroczystości rodzinnych i wydarzeń okolicznościowych. Ponadto wskazane byłoby urządzenie w tym budynku miejsca spotkań i integracji lokalnej społeczności z tej części Poznania, zwłaszcza ze względu na fakt, że w najbliższej okolicy w ostatnich latach powstało wiele budynków mieszkalnych, a ponadto w kolejnych latach powstaną następne. Dla tych mieszkańców warto byłoby zatem wygospodarować odpowiednie miejsce dla tworzenia więzi lokalnych miejscowej społeczności.

Andrzeja Rataja interesuje jaki jest status pałacu w Radojewie w kontekście jego ochrony jako zabytku, jakie działania były podejmowane w kontekście jego ochrony, a także jakie są zamierzenia Miasta Poznania w odniesieniu do przyszłości pałacu, w tym czy planowane jest zbycie obiektu albo pozostawienie obiektu we własności Miasta Poznania i przeprowadzenie prac rewaloryzacyjnych, a także określenie funkcji, zarządcy obiektu i sposobu korzystania.

oprac. red.