grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Piece na węgiel i smog na Jeżycach

O możliwość zamiany pieców węglowych na inny ekologiczny sposób ogrzewania zapytał w interpelacji Andrzej Rataj. Radny chciał się dowiedzieć czy taka zmiana jest możliwa na terenie Osiedla Jeżyce, gdzie znajduje się kilka tysięcy budynków, przede wszystkim budynków, nadal ogrzewanych piecami na węgiel lub drewno.

Domy i kominy w Poznaniu, fot. UMP - grafika artykułu
Domy i kominy w Poznaniu, fot. UMP

Radny zauważa, że budynki mieszkalne na Jeżycach są wyposażone w różne instalacje i urządzenia do ogrzewania. Budynki te w większości powstały w czasach, gdy głównym i powszechnym źródłem ciepła były paleniska węglowe, na drewno, brykiety lub innego typu biomasę. Te paliwa stałe nie są ekologiczne, co jest odczuwalne przede wszystkim zimą i przede wszystkim w śródmieściu.

Radny przypomina, że smog jest od wielu lat jednym z największych problemów w Poznaniu. Dlatego powinny być prowadzone systematyczne urzędowe działania mające na celu zamianę palenisk węglowych na inny ekologiczny sposób ogrzewania w budynkach. Radny zapytał w interpelacji o liczbę palenisk tego typu na Jeżycach i perspektywy ich likwidacji. Chce też wiedzieć, jakie są najczęstsze przeszkody uniemożliwiające likwidację palenisk węglowych i ich zamianę na inne, bardziej ekologiczne źródło ogrzewania.

W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Bartosz Guss napisał, że liczba palenisk tego typu na Jeżycach nie jest znana. Wyjaśnił, że do tej pory zinwentaryzowano trzy obszary bilansowe: Stare Miasto i Chwaliszewo, Wildę Północną oraz Łazarz. Dodał, że miejski Wydział Ochrony i Kształtowania Środowiska czeka na informacje z bazy Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, do której mieszkańcy mają obowiązek zgłosić informację o aktualnym sposobie ogrzewania (w terminie do 30 czerwca 2022 r.).

Wiceprezydent Guss wyjaśnił, że w ramach miejskiego programu dotacyjnego na zmianę sposobu ogrzewania Kawka Bis w latach 2018-2021 na obszarze Jeżyc łącznie zlikwidowano 346 źródła ogrzewania na paliwo stałe. Zaznaczył jednak, że w latach 2015-2017 program Kawka nie obejmował Osiedla Jeżyce. Dodał, że od 2018 roku mieszkańcy Poznania mogą skorzystać z dotacji celowej na zmianę sposobu ogrzewania. Oferowana jest też pomoc w pozyskaniu dotacji z ramach krajowego programu Czyste Powietrze, gdzie można także otrzymać dotację na termomodernizację budynku. Wiceprezydent przypomniał, że udział w programach dotacyjnych jest dobrowolny i nie można zmusić mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania.

Wśród najczęściej pojawiających się utrudnień w zmianie sposobu ogrzewania są:

- przeszkody prawne, takie jak nieuregulowany stan prawny nieruchomości,

- obawy przed wysokimi kosztami inwestycyjnymi samej zmiany sposobu ogrzewania,

- obawy o wzrost opłat eksploatacyjnych po zmianie sposobu ogrzewania.

Wiceprezydent dodał, że zgodnie z rekomendacją Poznańskiego Panelu Obywatelskiego, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przygotuje zasady programu osłonowego, który pozwoli na wyrównanie kosztów ogrzewania po zmianie sposobu ogrzewania.

oprac. szym

Zobacz więcej: