grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Porozumienie Osiedli Samorządowych Miasta Poznania - rys historyczny

Przy okazji wyborów do rad osiedli, warto przypomnieć rolę jaką odgrywa wspólne forum skupiające większość poznańskich samorządów pomocniczych. Przedstawiamy informację na podstawie sprawozdania przygotowanego przez przewodniczącą Porozumienia Osiedli Samorządowych Miasta Poznania, Halinę Owsianną.

Porozumienie Osiedli Samorządowych Miasta Poznania - grafika artykułu
Porozumienie Osiedli Samorządowych Miasta Poznania

Porozumienie Osiedli Samorządowych Miasta Poznania powstało w kwietniu 1994 r. Działalność realizowana była poprzez cykliczne spotkania, polegające na zacieśnianiu współpracy i wzajemnej pomocy oraz wspieraniu wspólnych inicjatyw.

Do zacieśnienia kontaktów i częstszych spotkań Porozumienia dochodziło m.in. z uwagi na pojawiającą się inicjatywę przeprowadzenia reformy jednostek samorządowych. Zamierzał ją przeprowadzić ówczesny Prezydent Ryszard Grobelny, a sprawę konsultował i przedstawiał osiedlowym radnym powołany pomocnik ds. reformy Włodzimierz Urbańczak. Do tej inicjatywy mocno zaangażował się ówczesny przewodniczący PO Michał Boruczkowski. Reforma zakładała m.in. zmniejszenie liczby osiedli z ponad 60 do ok. 15-20. Z uwagi na liczne i bardzo krytyczne uwagi radnych osiedlowych, a także miejskich reformę postanowiono odłożyć.

Do koncepcji reformy osiedli, ale w innej formie, powrócono w roku 2009. Szczególnie zaangażowany na tym polu był ówczesny radny (a dzisiaj zastępca prezydenta Poznania - Mariusz Wiśniewski). Powołano międzyklubowy zespół ds. reformy jednostek pomocniczych. Odbywały się częste spotkania zarówno na posiedzeniach Porozumienia, jak i w ramach prac Komisji Samorządowej. Przedstawiana wizja zdobyła większe uznanie wśród radnych osiedlowych z uwagi na nowe, rozszerzone kompetencje i większe dofinansowanie. Za porozumieniem wszystkich zainteresowanych, w tym i tej części niezadowolonych doszło do skrócenia kadencji rad osiedli i powołania nowych 42 jednostek. Reforma weszła w życie 1 stycznia 2011 r.

W styczniu 2012 r. przedstawiciele 26 z 42 poznańskich samorządów pomocniczych powołali nowe Porozumienie Osiedli. Na założycielskim spotkaniu wybrano przewodniczącą Porozumienia, którą została Halina Owsianna z Rady Osiedla Stare Winogrady. Powołano także Zarząd, który oprócz przewodniczącej tworzą reprezentanci pięciu dzielnic: Stare Miasto - Maria Lisiecka (RO Morasko-Radojewo), Jeżyce - Mirosław Góra (RO Wola), Grunwald - Maciej Maćkowiak (RO Św. Łazarz), Wilda - Tomasz Wierzbicki (RO Świerczewo), Nowe Miasto - Andrzej Szary (RO Ostrów Tumski-Środka-Zawady-Komandoria)

Pierwsze spotkanie Zarządu Porozumienia odbyło się 13 lutego 2012 r. Spotkania PO odbywają się raz na kwartał i związane są z konkretnym tematem lub tematyką, w zależności od ilości zgłoszonych zagadnień, problemów. Obecnie członkami Porozumienia formalnie jest 31 samorządów pomocniczych.

Porozumienie Osiedli należy traktować, jako platformę współpracy wszystkich rad osiedli. Na spotkania przychodzą, bowiem przedstawiciele również i tych osiedli, którzy formalnie nie są członkami, a pomimo to zabierają głos w debatach i zgłaszają propozycje tematów kolejnych spotkań. Nowością jest powoływanie komisji wewnątrz Porozumienia, które pilotują wspólne tematy kilku rad, np. sprawę Wartostrady, czy problemy drogowe. Porozumienie ma też swoją stronę internetową, która ułatwia wzajemny kontakt i przekazywanie spraw pilnych. Cieszy się również nie małą popularnością profil na Fb. Aktywność w Internecie jest zasługą Tomasza Wierzbickiego, który stworzył stronę PO i wprowadził ją na Fb.

Nie bez znaczenia była mocna współpraca z Komisją Samorządową poprzedniej kadencji i jej przewodniczącą Beatą Urbańską, która jak dotąd nie tylko uczestniczyła w spotkaniach Porozumienia, ale również była współorganizatorem większości spotkań oraz zajmowała konkretne stanowiska w zgłaszanych sprawach. To jest również wprowadzona nowa forma działań Porozumienia - NIC O NAS BEZ NAS.

Nie bez znaczenia pozostaje również zaangażowanie i pomoc Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych oraz Wydziału Organizacyjnego. Porozumienie wskazuje szczególnie na rolę Elżbiety Sparażyńskiej z WWJP, która zajęła się obsługą i komunikacją między Porozumieniem Osiedli a wydziałami. Spotkania Porozumienia są też inaczej odbierane przez miejskie jednostki, które chętniej przychodzą w odpowiedzi na zaproszenia, są otwarte na dialog, który nie zawsze jest łatwy. W dużej mierze zasługą merytorycznej dyskusji na posiedzeniach jest obecność Sekretarza Miasta Stanisława Tamma.