grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Porządek na Wartostradzie

Radna Dorota Bonk-Hammermeister zapytała w interpelacji o prace porządkowe i konserwacyjne na Wartostradzie.

Wartostrada (fot. rzekawartapoznania.pl) - grafika artykułu
Wartostrada (fot. rzekawartapoznania.pl)

Szczegółowe pytania radnej dotyczyły m.in. tego jak często i w jakim zakresie sprzątana jest Wartostrada, w tym zarówno bieżące usuwanie śmieci i odpadów zielonych (liście, gałęzie), ale także oczyszczenie krawężników bocznych z wyrastających roślin. Dalej działań Miasta w przypadku kryzysowych sytuacji atmosferycznych, których następstwa (oblodzenie, zawalenie gałęziami) uniemożliwiają sprawne korzystanie z Wartostrady. Radną interesowało jak wygląda konserwacja Wartostrady w sezonie zimowym i czy służby miejskie same podejmują inicjatywy usuwania śniegu i lodu z Wartostrady, czy reagują jedynie na wezwania ze strony mieszkańców. Wreszcie do jakiej jednostki należy zgłaszać nieprawidłowości i utrudnienia związane z Wartostradą.

W odpowiedzi Miasto informuje, że w okresie zimowym, oczyszczanie nawierzchni Wartostrady i pasów zieleni o szerokości do 2 metrów przylegających do nawierzchni, odbywa się w trybie działań doraźnych na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich. Prace są uzależnione od warunków pogodowych. Ponadto, na zlecenie ZDM prowadzony jest cykliczny monitoring Wartostrady m. in. pod kątem stopnia zabrudzenia.

Odcinki Wartostrady przebiegające przez parki i skwery podlegają pracom porządkowym, polegającym na zbieraniu odpadów komunalnych oraz opróżnianiu koszy. Prace te odbywają się trzy razy w tygodniu (poniedziałek, środa i piątek), do godziny 11. Zamiatanie przeprowadzane jest raz lub dwa razy w miesiącu. Tereny przyległe koszone są trzy razy w roku. Zimowe utrzymanie odcinków Wartostrady w parkach i skwerach odbywa się w trybie działań doraźnych. 

W sytuacjach kryzysowych Zarząd Dróg Miejskich zleca działania interwencyjne, zarówno w ramach Akcji Zima, jak i w ramach funkcjonowania Pogotowia Czystości. Koordynatorem tych działań jest Centrum Zimowego Utrzymania ZDM, czynne całą dobę. Podobnie, w zakresie odcinków Wartostrady przebiegających przez parki i skwery, Zarząd Zieleni Miejskiej reaguje na zgłoszenia.

Wykonawcy obsługujący zimowe utrzymanie Wartostrady zobowiązani są do podejmowania działań w określonym czasie od wystąpienia zjawiska pogodowego. Czynności kontrolne wykonuje firma zewnętrzna pracująca na zlecenie ZDM. Dodatkowo, Centrum Zimowego Utrzymania całą dobę przyjmuje zgłoszenia mieszkańców i innych służb miejskich. W bieżącym sezonie otrzymano niewiele zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w zakresie zimowego utrzymania Wartostrady.

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski polecił Zarządowi Dróg Miejskich nasilenie monitorowania Wartostrady w zakresie zimowego utrzymania. Wyjaśnia również, że dotychczasowe pojedyncze zgłoszenia wskazywały na oczekiwanie "czarnej nawierzchni" Wartostrady. Niestety, taki standard utrzymania wymaga zastosowania środków chemicznych (soli drogowej), których użycie w bezpośrednim sąsiedztwie terenów przyrodniczo cennych jest niedopuszczalne. Sól drogową można zastosować wyjątkowo, w przypadku znacznego oblodzenia, lecz nie w przypadku opadów śniegu.

Wartostrada ma obecnie dwóch gestorów: Zarząd Zieleni Miejskiej w przypadku odcinków usytuowanych w obrębie parków miejskich, oraz Zarząd Dróg Miejskich w przypadku pozostałych odcinków, przebiegających przez tereny nadwarciańskie. Od kwietnia br. będzie jeden nowy gestor - Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania. Interwencje należy zgłaszać telefonicznie bądź mailowo na adresy jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie Wartostrady - ZDM (tel. 61 647 72 31, zdm@zdm.poznan.pl lub zima@zdm.poznan.pl) oraz ZZM (tel. 61 860 85 00, kancelaria@zzmpoznan.pl).

oprac. red.