grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poznań mobil_N

Poznań - jako pierwsze miasto w Polsce - rusza z nowym programem bezpłatnych usług dla osób z niepełnosprawnościami. Program "Poznań mobil_N" będzie realizowany pilotażowo - na razie do końca roku.

Grafika z napisem na górze "Poznań mobil_N", w dolnej części "dostępne usługi mobilne" oraz bliżej nie określony znak graficzny - grafika artykułu
Grafika: Miasto Poznań

To oferta dla tych mieszkanek i mieszkańców Poznania, którzy rozliczają podatki na rzecz Miasta i mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub inne, traktowane z nim na równi), samotnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają z innymi osobami z niepełnosprawnością, dziećmi lub seniorami (60 lat i więcej).

Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z pomocy "Złotej rączki", zamówić bezpłatne umycie okien, zlecić usługę posprzątania nagrobka bliskiej osoby, a także poprosić o mobilną pielęgnację paznokci stóp. Wszystkie usługi są bezpłatne. Zgłoszenia będą przyjmowane za pośrednictwem miejskiej infolinii Poznań Kontakt, nr tel.: 61 646 33 44.

Nowy pakiet to nie jedyne wsparcie Miasta dla osób z niepełnosprawnościami. - W Poznaniu obowiązują "Standardy dostępności" - mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. - To dokument, który jest zbiorem wytycznych. Najprościej mówiąc, wskazują one jak planować inwestycje i remonty tak, by przestrzeń publiczna była dostępna dla każdego: osób z niepełnosprawnościami, ale także dla seniorów, opiekunów i rodziców z dziećmi w wózkach. Standardy obowiązują wszystkie wydziały Urzędu Miasta i miejskie jednostki organizacyjne.

oprac. red.