grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

"Poznański Czerwiec" w Warszawie

Na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie otwarta została wystawa plenerowa "Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć".

Wystawa "Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć" na placu Marszałka Piłsudskiego, fot. Piotr Grzelczak - grafika artykułu
Wystawa "Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć" na placu Marszałka Piłsudskiego, fot. Piotr Grzelczak

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 ekspozycja, bazuje na bogatym materiale ikonograficznym. Archiwalne fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji, jak i zbiorów znajdujących się w zasobach Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Wirtualnego Muzeum Historii Poznania CYRYL, GaSo, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego - oddziału Biblioteki Raczyńskich, Polskiej Agencji Prasowej oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną także unikatowe fotografie, pozyskane przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w ciągu ostatnich lat.

Ekspozycja jest nie tylko formą upamiętnienia Czerwca 1956, przygotowana została z myślą o popularyzowaniu wiedzy na jego temat. Po poznańskiej premierze prezentowana będzie w Warszawie do 25 lipca, a następnie w pięciu wielkopolskich miastach: Lesznie (28.07 - 06.08), Koninie (10.08 - 19.08), Pile (22.08 - 31.08), Kaliszu (3.09 - 13.09), Gnieźnie (16.09 - 26.09). Kuratorami wystawy są: Kinga Przyborowska (WMN), dr Piotr Grzelczak (IPN).

Na otwarciu wystawy obecni byli m.in. Aleksandra Banasiak, uczestniczka wydarzeń w czerwcu 1956 r., przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

oprac. red.