grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pytanie o mammografy

Radna Ewa Jemielity zapytała w interpelacji  o liczbę mammografów znajdujących się w podmiotach leczniczych Miasta Poznania oraz o ich stan techniczny. Wskazała możliwość wzięcia udziału w programie "Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów - mammografy na lata 2021-2022". 

Mammobus - mobilny punkt badań mammograficznych, fot. UG Dopiewo - grafika artykułu
Mammobus - mobilny punkt badań mammograficznych, fot. UG Dopiewo

Radna napisała, że jest możliwość finansowego wsparcia rządowego na wymianę wyeksploatowanych mammografów w podmiotach leczniczych, dla których Miasto Poznań jest organem tworzącym i poprosiła o podjęcie stosownych działań.  Zaznaczyła, że ofertę należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 19 lutego 2021 r. Poprosiła też o informację, ile mammografów znajduje się obecnie w podmiotach leczniczych Miasta Poznania, jaki jest ich stan techniczny i w ilu przypadkach możliwe jest skorzystanie z konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Jędrzej Solarski, który wskazał, że udział w ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia konkursie pod nazwą "Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów - mammografy na lata 2021-2022" zgłosił Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, który dysponuje wyeksploatowanym aparatem mammograficznym Hologic Lorad M IV, wyprodukowanym w 2011 roku.

Pozostałe jednostki, tj. Szpital Miejski im. Franciszka Raszei oraz Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia z ZOL SP ZOZ poinformowały, iż nie posiadają aparatu mammograficznego i nie udzielają świadczeń w zakresie mammografii, nie są też obecnie zainteresowane poszerzeniem działalności medycznej o wskazany obszar.

Z kolei Zakład Opiekuńczo Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej SP ZOZ przy ul. Mogileńskiej 42 w Poznaniu wyjaśnił, iż z uwagi na specyfikę udzielnych świadczeń medycznych Zakładu, tj. świadczenia opiekuńczo-lecznicze oraz rehabilitacyjne nie posiada w swoich zasobach aparatu mammograficznego i nie jest zainteresowany udziałem w konkursie Ministerstwa Zdrowia.

oprac. red.

Zobacz więcej: