Równościowy Plan Działania to wynik wcześniejszego podpisania przez prezydenta Poznania, Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Przed stworzeniem dokumentu przeprowadzono diagnozę i skonsultowano go z organizacjami pozarządowymi, działającymi w ramach Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta Poznania do spraw polityki równościowej. Główne cele dokumentu to: wypromowanie równego udziału kobiet i mężczyzn w życiu publicznym Miasta (w tym w działaniach obywatelskich i życiu politycznym); wsparcie w godzeniu życia prywatnego i zawodowego mieszkańców i mieszkanek Poznania; zapobieganie wszelkim formom stosowania przemocy ze względu na płeć; zbudowanie społeczeństwa otwartego i włączającego różnorodność w życiu lokalnym; uwzględnienie różnych potrzeb kobiet i mężczyzn w różnorodnych obszarach życia.
Radna Maria Lisiecka-Pawełczak przypomina na portalu społecznościowym o trwających konsultacjach na temat Planu i o spotkaniu warsztatowym 14 listopada o godz. 17, w Pawilonie Nowa Gazownia przy ul. Ewangelickiej 1. Spotkanie będzie miało charakter warsztatów w formule World Cafe, która polega na dyskusji w mniejszych grupach wokół pięciu bloków tematycznych (zapobieganie przemocy, edukacja, praca i dom, promocja równości, życie publiczne). Maria Lisiecka-Pawełczak będzie uczestniczyła w bloku dotyczącym życia publicznego. Rozmowy dotyczyć będą wspólnych działań na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn.
Z kolei radna Marta Mazurek zaprasza na spotkacie się w obszarze dotyczącym edukacji, który obejmuje takie zagadnienia jak: budowanie otwartej i bezpiecznej szkoły, wzbogacanie oferty bibliotek szkolnych w materiały równościowe, prowadzenie warsztatów antydyskryminacyjnych dla osób pracujących w placówkach oświatowych, profilaktyka zdrowotna.
Na spotkanie w dniu 14 listopada obowiązują zapisy. Zgłaszać można się do 12 listopada poprzez specjalnie przygotowany formularz. Opinie i uwagi dotyczące Równościowego Planu Działania można zgłaszać również do siedziby Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych - osobiście (ul. 3 Maja 46, 61-728 Poznań), przesłać pocztą tradycyjną albo elektroniczną (na adres wziss@um.poznan.pl).
oprac. red.