grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Stare Miasto ma Dobrych Sąsiadów

Rzemieślnicy, restauratorzy i animatorzy lokalnej społeczności zostali wyróżnieni w kolejnej edycji staromiejskiego projektu "Dobry Sąsiad" - wymyślonego i realizowanego przez Radę Osiedla Stare Miasto. - Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń - mówi Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Tegroczni laureaci projektu "Dobry Sąsiad: organizowanego przez Radę Osiedla Stare Miasto - grafika artykułu
Tegroczni laureaci projektu "Dobry Sąsiad: organizowanego przez Radę Osiedla Stare Miasto

W tym roku staromiejscy radni na podstawie wniosków mieszkańców postanowili wyróżnić jako Dobrych Sąsiadów, m.in. tych którzy tworzą Zaułek Rzemiosła. Warta docenienia jest sama idea wsparcia rzemiosł w Poznaniu. Ale przede wszystkim drobni przedsiębiorcy, rzemieślnicy tworzą unikatowy klimat Starego Miasta i wyjątkową ofertę handlową.

W tegorocznej edycji radni zauważyli także aktywistów z Garbar, zabiegających o swój fyrtel, poświęcających czas na działania społeczne. A to podstawa długiego procesu rewitalizacji i budowy więzi społecznych wokół tej wyjątkowej ulicy!

Wręczenie dyplomów i certyfikatów Dobrego Sąsiada pod honorowym patronatem prezydenta Poznania odbyło się w Sali Białej Urzędu Miasta, z gościnnym udziałem posła Franka Sterczewskiego, który sejmowy mandat łączy z działalnością w radzie osiedla na Łazarzu.

W kilkunastu punktach na Starym Mieście można skorzystać z unikatowej rzemieślniczej oferty: od usług introligatorskich krawieckich, tapicerskich po zakup i smakowanie regionalnych ciast i chleba czy wykonanie malarskiego czy fotograficznego portretu. Zaułek Rzemiosła to dobra miejska inicjatywa mająca wpływ na procesy rewitalizacyjne.

Certyfikat Dobrego Sąsiada otrzymały tu m.in. Krawiectwo Sobańska z ulicy Taczaka, Manufaktura Obrazów z Garbar i La Petite Patisserie - z Wielkiej/Klasztornej, piekarnia prowadzona przez małżeństwo repatriantów z Rosji.

- Na rynku istnieje zapotrzebowanie na usługi rzemieślnicze i unikatowe rękodzieło. Potwierdzają to staromiejskie warsztaty, które jednak potrzebują promocyjnego wsparcia - niech dyplom Dobrego Sąsiada będzie wskazówką dla poznaniaków pokazującą zawodowe i handlowe mistrzostwo - mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący RO Stare Miasto.

Wśród nagrodzonych dyplomami Dobrego Sąsiada są aktywiści działający przy ulicy Garbary restauratorka Aleksandra Korytowska, zaangażowana w wiele projektów pomocowych i Marcin Muth - inicjator powstania Galerii w Bramie, która obok funkcji promującej fotografie jest miejscem integracji lokalnej społeczności. Najnowsza wystawa "Ludzie z fyrtla Garbary" stała się ważnym społecznie przedsięwzięciem także dla sąsiadów ze Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum.

Dyplomy otrzymali także Bogdan Żyłkowski, od lat prowadzący działania edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży na staromiejskich podwórkach, który działa także w Centrum Inicjatyw Lokalnych "Sąsiedzi z Kulturą". Wyróżniony Edgar Hein pokazuje, że dobrym sąsiadem może być także nauczyciel w Szkole Baletowej i radiowy prezenter ze Studenckiego Radia Afera. Radni postanowili tu przede wszystkim docenić jego zaangażowanie w integracyjne działania międzypokoleniowe.

Certyfikat Dobrego Sąsiada wskazujący odpowiedzialnych przedsiębiorców otrzymają dwie restauracje: Miłość z Garbar i FUZZ z ulicy Gwarnej. FUZZ przestrzega reguł dobrego sąsiedztwa, chowając stoliki przed g. 22 i zapraszając klientów do środka. Miłość - wegańska restauracja - tworzy dobry klimat ulicy, a na tyłach kamienicy zadbali o zielony ogródek.

W trzech wcześniejszych edycjach staromiejscy radni wyróżnili kilkudziesięciu przedsiębiorców i lokalnych aktywistów, m.in. restauratorów, rzemieślników, listonosza, miejskiego strażnika i wielu handlowców.

- Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń. Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów - pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu - mówi Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

oprac. red.