grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Syreny alarmowe w Poznaniu

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację ws. stanu i perspektyw systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach na obszarze Poznania.

Fot. Miasto Poznań - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Zgodnie z przepisami o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej do zakresu działania szefów obrony cywilnej powiatów i gmin, na ich obszarze działania, należy między innymi przygotowanie i zapewnienie działania systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach. Terenowym organem obrony cywilnej w naszym mieście jest Prezydent Miasta Poznania.

Istotnym elementem systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach są syreny alarmowe. Z ogólnie dostępnych danych wynika, że na obszarze Poznania znajduje się ponad 160 syren alarmowych, przy czym 1/3 z tych urządzeń oznaczona jest jako sprawne, 1/3 z tych urządzeń oznaczona jest jako uszkodzone, a w zakresie pozostałych brak jest danych. W obecnej sytuacji wojny w Ukrainie stan obiektów związanych z bezpieczeństwem nabiera dużego znaczenia, a ponadto wywołuje zwiększone zainteresowanie społeczne.

Zdaniem radnego Andrzeja Rataja konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich działań mających na celu sprawdzenie, aktualizację i ewentualnie poprawę stanu systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach. Radny prosi o informację na temat stanu systemu wykrywania i alarmowania, liczby syren alarmowych oraz ich stanu technicznego.

Według informacji z Urzędu Miasta stan obecny systemu alarmowania i ostrzegania w Poznaniu to 112 punktów alarmowych, w skład których wchodzi: 8 syren elektronicznych sterowanych drogą radiową, 11 syren elektronicznych podłączonych do miejskiej sieci teletransmisyjnej, 93 punkty alarmowe analogowe, które oparte są o systemy wirnikowe montowane na terenie miasta w latach 60. i 70. XX w.

W 2020 r. odbyło się sprawdzanie stanu technicznego wszystkich punktów alarmowych (syren) Systemu Ostrzegania i Alarmowania Miasta Poznań. Stan techniczny 112 punktów alarmowych prezentuje się następująco: 69 punktów alarmowych jest sprawnych, 34 punkty są trwale uszkodzone, 9 punktów nadaje się do naprawy. W ramach umowy serwisowej, co miesiąc przeprowadzane są przeglądy techniczne pięciu syren alarmowych. Sprawdzany jest wówczas stan techniczny urządzeń punktu alarmowego i przeprowadzane próbne uruchomienie syreny trwające 5 sekund.

W 2021 r. opracowano koncepcję modernizacji Systemu Ostrzegania i Alarmowania Miasta Poznań. Zakłada ona poprawienie całego systemu. W pierwszym etapie planowane jest wybudowanie nowych punktów alarmowych w lokalizacjach, gdzie obecnie ich nie ma. Natomiast w kolejnych zakładana jest wymiana syren wirnikowych na syreny elektroniczne.

W ramach pierwszego etapu, realizowanego w 2022 r., przewidywana jest budowa od 10 do 13 nowych punktów alarmowych. Przy czym liczba punktów uzależniona jest od wyników przeprowadzonego postępowania przetargowego. Budowa punktów przewidywana jest w następujących lokalizacjach:

  • dach wieży zegarowej Centrum Kultury Zamek,
  • Umultowo/Różany Potok - proponowane dwie lokalizacje punktów,
  • Morasko/Radojewo - proponowane trzy lokalizacje punktów,
  • Strzeszyn/Podolany - proponowane cztery lokalizacje punktów,

Dodatkowo, jeżeli możliwości finansowe pozwolą, zamontowane zostaną punkty alarmowe w następujących lokalizacjach:

  • Strzeszyn/Podolany - proponowane dwie lokalizacje punktów,
  • Kiekrz - proponowana jedna lokalizacja punktów.

Ponadto, w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli planowane jest założenie zdemontowanej wcześniej syreny wirnikowej. Ma ona służyć do obsługi uroczystości w Parku Cytadela.

W budżecie Miasta na rok 2022 zabezpieczone są środki w wysokości 514 tys. zł na realizację opisanej powyżej pierwszej części koncepcji modernizacji, czyli systemów w 10 powyżej podanych lokalizacjach. Pozostałe 3 lokalizacje będą realizowane w ramach możliwości finansowych.

Niezależnie od koncepcji modernizacji realizowanej przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, montaż kolejnych 20 punktów alarmowych zaplanowano do wykonania w związku z inwestycjami prowadzonymi przez inne miejskie jednostki. Opinie wydane zostały odnośnie następujących lokalizacji:

  • w ramach budowy trasy tramwajowej na Naramowicach - planowane trzy lokalizacje punktów,
  • w ramach przebudowy ul. Św. Marcin - planowana jedna lokalizacja punktu,
  • w ramach budowy trasy tramwajowej na ul. Ratajczaka - planowane trzy lokalizacje punktów,
  • w ramach modernizacji płyty Starego Rynku - planowany jeden punkt,
  • w ramach przebudowy trasy Kórnickiej - planowane trzy lokalizacje punktów,
  • w ramach budowy trasy tramwajowej na Marcelin - planowane trzy lokalizacje punktów,
  • w ramach budowy zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka - planowany jeden punkt,
  • w ramach budowy kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Wartą oraz Cybiną pomiędzy Berdychowem, Ostrowem Tumskim oraz Chwaliszewem - planowane trzy lokalizacje punktów,
  • w ramach budowy wiaduktów drogowych w ciągu ul. Lutyckiej i ul. Golęcińskiej nad linią kolejową nr 354 - planowany jeden punkt,
  • w ramach przebudowy al. Marcinkowskiego - planowany jeden punkt.

oprac. red.

Zobacz także: