Podczas konferencji prasowej 30 stycznia prezydent Ryszard Grobelny poinformował o porozumieniu między instytucjami zarządzającymi obiektów nazywanych do tej pory Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym, wśród nich są: Urząd Miasta Poznania, ZDM, ZTM, PKP, PKS i Trigranit.
Nowa-stara nazwa
Jego pierwszym efektem ma być przyjęcie wspólnej nazwy dla tego węzła komunikacyjnego. Nie ma się on już nazywać "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne", tylko po prostu "Poznań Główny". - Wiemy, co było nie tak. Wiemy, że nie zgadzały się nazwy, różne były napisy - mówił Ryszard Grobelny. - Proszę, by od dziś mówić: Poznań Główny.
Koordynator ds. estetyki Piotr Libicki przypomniał - Zintegrowane Centrum Komunikacyjne było nazwą roboczą, my wracamy do tego, co ludzie kojarzą, na biletach mają przecież napis: Poznań Główny. Ma być u nas taki system komunikowania, jak w innych dużych miastach świata - dodał.
Tablice i totemy
Następnie zaprezentowano projekty nowego oznakowania, które obiekty węzła Poznań Główny w środku mają dzielić na: Dworzec Kolejowy (Dworzec Główny, Dworzec Zachodni i Dworzec Letni) zamiast: dworzec PKP oraz Dworzec Autobusowy, zamiast: dworzec PKS. W przyszłości na przystankach mają się pojawić specjalne totemy, a każda linia tramwajowa ma zyskać swój stały kolor, co ma stać się za sprawą zmienionej identyfikacji wizualnej ZTM, która ma być jednym z kolejnych etapów wdrażania systemu. Na początku nowe oznakowanie pojawi tylko w tunelu przejścia podziemnego pod ul. Matyi. W późniejszym etapie ma znaleźć się na terenie całego węzła komunikacyjnego, ale w których miejscach to się dopiero okaże w wyniku rozmów, bo PKP ma swój system identyfikacji, podobnie galeria Poznań City Center.
O wyglądzie zdecydują mieszkańcy
O tym czy zaprezentowany system pojawi się w takiej formie w innych miejscach miasta, np. na Kaponierze, okaże się po konsultacjach. - Za dwa tygodnie zaczną pojawiać się nowe znaki w tunelu pod ul. Matyi. Czeka nas zmiana nazw przystanków i zbieranie opinii mieszkańców - poinformował Ryszard Grobelny.
Pod specjalnym adresem, do końca kwietnia 2014 r., można przesyłać opinie o nowym systemie: systeminformacji@um.poznan.pl
Na razie miasto nie oszacowało jeszcze kosztów całego przedsięwzięcia oraz sposobów jego finansowania, za tablice w przejściu podziemnym zapłaci TriGranit.
Pod tekstem można też pobrać prezentację z wizualizacjami proponowanych zmian.
(jg, UMP)