grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kronika o placu Cyryla

3 października w Sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbyła się promocja najnowszego tomu Kroniki Miasta Poznania, tym razem poświęconej placowi Cyryla Ratajskiego. Radę Miasta reprezentował przewodniczący Grzegorz Ganowicz, który objął wydarzenie patronatem honorowym.

Książka na tle placu Cyryla Ratajskiego tytuł "Na placu Cyryla" za książką widać ten sam budynek co na okładce na ulicy widać samochód, tramwaj i rower - grafika artykułu
Na placu Cyryla KMP 2/2023

Plac Cyryla Ratajskiego, otoczony wiankiem objeżdżających go samochodów, z zatrzymującymi się na nim tramwajami i przechodniami zmierzającymi na jedną z pięciu dochodzących do niego ulic, tętni na co dzień życiem. Miejsce to zmieniało na przestrzeni lat wygląd i nazwę. W dobie staropolskiej była tu osada Kokundorf/Kundorf. Historia obecnego placu wiąże się z początkiem rządów pruskich i budową nowej dzielnicy. Wtedy powstał tu pl. Nowomiejski, zwany później Królewskim, na którym stanęła efektowna fontanna Perseusza. W konsekwencji odbudowy po zniszczeniach z 1945 roku plac zyskał nowy kształt, stanowiący dziś przykład architektury socrealistycznej. O tym wszystkim opowiada najnowszy tom "Kroniki".

Podczas spotkania promocyjnego prezentacji najnowszej publikacji wydanej przez Wydawnictwo Miejskie Posnania dokonali dyrektorka instytucji Joanna Gaca-Wyczółkowska i redaktor naczelny KMP prof. Przemysław Matusik. Obecny był również m.in. prezes PTPN Filip Kaczmarek. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i przewodniczącego Rady Miasta Poznania Grzegorza Ganowicza.

oprac. red.