Na początku sesji radni złożyli oświadczenia. Tomasz Lewandowski zaapelował szczególnie do zastępca prezydenta Agnieszki Pachciarz o pilne działania w obronie mieszkańców wyrzucanych i nękanych przez prywatnych właścicieli. Radny Tomasz Wierzbicki w wystąpieniu prosił aby policja nie nękała pieszych nadmiernym karaniem za przejście na czerwonym świetle jednocześnie ignorując parkujące samochody i kierowców łamiących przepisy drogowe. W ostatnim z oświadczeń radna Katarzyna Kretkowska przypomniała sprawę poszkodowanych sprzątaczek, które od pośrednika nie otrzymały zapłaty za sprzątanie UAM i sądów. Radna ubolewa, że nikt się za nimi nie ujął, co jest bardzo smutny obraz naszego społeczeństwa.
Ewelina Woźna z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zaprezentowała radym problem nieopłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego dla mieszkańców. - Jesteśmy jednym z ostatnich krajów UE który tego typu systemu nie posiada, choć jesteśmy do tego zobowiązani - mówiła Woźna. Przedstawicielka zaprezentowała kilka propozycji rozwiązania tego problemu. Radni docenili, że taka inicjatywa jest podjęta, ale są zdziwieni, że ministerstwo nie pracuje nad żadną ustawą oraz, że nie przewiduje też żadnych środków dla samorządów na ten cel. Radni oczekują konkretnych propozycji rozwiązań ustawowych ze strony władz.
Urząd Miasta przy ul. Za Bramką?
Radni zgodzili się w głosowaniu na przekazanie małego fragmentu działki Poznańskiego Centrum Świadczeń pod budowę biurowca z parkingiem przy ul. Za Bramką. Wcześniej jednak, choć budowa już trwa, chcieli dowiedzieć czy już wiadomo jakie będzie przeznaczenie biurowca. Radny Szymon Szynkowski vel Sęk zaapelował by mieszkańcy okolic pl. Kolegiackiego mogli mieć miejsca do parkowania na podziemnym parkingu, bo oni stracą miejsca do parkowani na pl. Kolegiackim. Radny chciał wiedzieć, czy znajdą się tam miejskie jednostki, i jeśli tak to czy będą płacić czynsz rynkowy.
Odpowiedział mu zastępca prezydenta Jakub Jędrzejewski: Stawki muszą być takie by spółka WCWI mogła spłacić kredyt. Być może znajdzie się tam miejskie call center, rozglądamy się też za nową siedzibą dla GOAP bo za tą obecną płacimy 1 mln zł czynszu rocznie- tłumaczył Jędrzejewski. W odpowiedź włączył się też zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski: prezydent zlecił analizę czy mogą się tam znaleźć wydziały Urzędu Miasta lub miejskie jednostki.
To wszystko musi się kalkulować z kondycją i kredytem WCWI, który inwestycję prowadzi - wyjaśniał Wiśniewski. - Część miejsc parkingowych ma być otwartych dla mieszkańców Poznania, zwłaszcza Starego Miasta. W budynku może być też makieta współczesnego Poznania, która będzie pomocna dla urbanistów - dodał zastępca prezydenta. Natomiast Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego tłumaczyła, że: ten budynek, gdyby był tylko biurowcem musiał by mieć 60 miejsc parkingowych, ale ponieważ będzie pełnił funkcje społeczne będzie miał 300 miejsc, dzięki temu mamy kredyt z inicjatywy Jessica - mówiła. Do dyskusji włączył się także prezydent Jacek Jaśkowiak mówiąc, że na czas załatwiania spraw w urzędzie parkowanie powinno być bezpłatne, ale w taki sposób by tego nie nadużywać.
Radny Łukasz Mikuła zwrócił jednak uwagę, że dalsza dyskusja będzie na miejscu, kiedy będzie decydować o dalszej rewitalizacji tego kwartału, czy ma to robić WCWI czy ktoś inny. WCWI zastanawia się bowiem czy jeszcze nie wybudować dwóch budynków i połączyć ich z dwoma miejskimi kamienicami od strony ul. Garbary. Kamienice te są w złym stanie, są w zasobie ZKZL. Wtedy trzeba by wprowadzić te kamienice aportem do inwestycji, jak wkład miasta. Na razie jednak nie ma żadnej decyzji w kwestii kolejnych etapów.
Nie Jaśkowiak a Szymon Szynkowski vel Sęk
Prezydent Jacek Jaśkowiak przedstawił radnym sprawozdanie ze swojej pracy. Zapowiadał też działania w sprawie starej hali dworca kolejowego. Prezydent chce wyjaśnień ws. wybudowania parkingu dla policji, a także reorganizacji sposobu pracy Urzędu Miasta. Zapowiedział też wyższe płace dla najgorzej opłacanych urzędników, oraz przegląd siedzib wydziałów tak by urzędnicy mieli lepsze warunki a mieszkańcy łatwiejszy dostęp zwłaszcza osoby niepełnosprawne. Stare budynki po wydziałach prezydent chce sprzedać. Prezydent zadeklarował także, że schronisko dla zwierząt na pewno powstanie w Poznaniu, nie wiadomo tylko w której lokalizacji.
Następnie Jacek Jaśkowiak przedstawił swoją wizję funkcjonowania Związku Miast Polskich. - Chcemy by na poziomie Związku Miast Polskich lobbować za tym, by związek zabiegał o przekazanie większych kompetencji radom miast np. w sprawie polityki reklamowej - To kwestie których nie da się rozwiązać z poziomu Warszawy - mówił. Dobrze też jest zdaniem prezydenta, gdy na czele związku stoi człowiek, który jest także członkiem obecnie rządzącego w Polsce ugrupowania politycznego, dzięki temu taka osoba może być bardziej skuteczna. Z tym poglądem nie zgodził się radny Dariusz Jaworski: - Taki pomysł to jawne zaprzeczenie idei samorządności - powiedział..
Ten spór przeważył w głosowaniu nad reprezentantem Poznania w Związku Miast Polskich. Do tej pory był nim były prezydent Ryszard Grobelny, teraz miał go zastąpić Jacek Jaśkowiak. Tak się jednak nie stało. Radni opozycyjni z klubów PiS, SLD i PRO zagłosowali za poprawką do projektu uchwały, która jako kandydata wskazywała Szymona Szynkowskiego vel Sęka, a następnie przyjęli projekt uchwały, który czynił z radnego przedstawiciela Poznania w Związku Miast Polskich.
Nowe domy przy ul. Rubież
Radni uchwalili następnie przekazanie nieruchomości przy ul. Rubież dla ZKZL. Ta miejska spółka chce tam wybudować dwa bloki komunalne. Radny Tomasz Lewandowski zabrał głos w tej sprawi: cieszę się, że od kilu lat postulaty o rozwoju budownictwa komunalnego w końcu zaczęto wcielać w życie, wcześniej słyszeliśmy, że budowa mieszkań to nie jest zadanie miasta, to się zmieniło. Odpowiedziała mu Agnieszka Pachciarz, zastępca prezydenta: Liczę na współpracę ze strony Komisji Gospodarki Komunalnej, chcemy dokładnie zdiagnozować potrzeby mieszkaniowej mieszkańców.
Kryteria naboru do przedszkoli
Przemysław Foligowski zaprezentował dodatkowo punktowane kryteria podczas rekrutacji do miejskich przedszkoli. - Najpierw są brane pod uwagę kryteria ministerialne, a kiedy zostają wolne miejsca to są brane pod uwagę kryteria samorządów aby obsadzić wolne miejsca. Od tego roku te kryteria określa Rada Miasta - tłumaczył dyrektor Wydziału Oświaty. Radni przyjęli poniższy katalog kryteriów:
- Oboje rodzice pracują, lub uczą się (dotyczy to także rodziców w pojedynkę wychowujących dzieci) - 15 pkt
- Rodzeństwo kandydata uczęszcza do danej placówki w momencie rekrutacji - 12 pkt
- Punktowane będzie wskazanie preferencji na dane przedszkole - 15pkt (przedszkole pierwszego wyboru, 5 pkt (przedszkole drugiego wyboru)
- Zadeklarowanie korzystania z pełnej oferty przedszkola powyżej godziny 13-ej (ile godzin dziennie dziecko będzie w przedszkolu powyżej godziny nieodpłatnych) - za każdą godzinę ponad g 13-stą - 2 pkt.
- Oboje z rodziców/opiekunów (dotyczy to także rodziców w pojedynkę wychowujących dzieci) rozliczyło podatek w Poznaniu- 15 pkt.
- Dziecko jest z rodziny objętej opieką kuratora sądowego lub asystenta rodziny - 70 pkt.
Dokumentami potrzebnymi do potwierdzenia powyższych uprawnień są oświadczenia rodziców, choć część radnych postulowała by punkty za płacenie podatków były przyznawane tylko po przedstawieniu kserokopii pierwszej strony PIT.
Muzeum z nową nazwą
W dalszej części radni zgodzili się po wielokrotnym przekładaniu tej kwestii na to by Muzeum Walk Niepodległościowych zmieniło nazwę na Muzeum Niepodległości. Uchwalili także statut Miejskiej Rady Seniorów uchwalony. Natomiast radny Michał Boruczkowski przedstawił nową wersję uchwały ws. powołania Doraźnej Komisji Legislacyjnej. Miejscy prawnicy wydali opinię negatywną odnośnie powołania tej komisji, jednak rada komisję powołała.
Jan Gładysiak