Od czterech lat w Poznaniu jest w końcu pełnowymiarowe lodowisko, od 2012 roku kryte - to Lodowisko "Chwiałka" POSiR-u. Teraz radni miejscy przychylili się do wniosku o nadanie imienia temu obiektowi. Od dłuższego czasu zabiegał o to Tomasz Szponder - Prezes Organizacji Środowiskowej AZS w Poznaniu. Patronem lodowiska został prof. Witalis Ludwiczak.
Patron "Chwiałki" urodził się 20 kwietnia 1910 r. w Poznaniu. W 1920 r. został przyjęty do państwowego Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po zdaniu matury, rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Ale, oprócz prawa, ogromną pasją Witalisa Ludwiczaka był sport. Bez wątpienia jest jednym z najbardziej wyjątkowych sportowców w historii Poznania.
W latach trzydziestych XX w. był czołowym hokeistą, który reprezentował kolejno barwy: AZS Poznań, Pogoni Katowice i Lechii Poznań. Wraz z drużyną poznańskich akademików zdobył tytuł mistrza Polski (1934 r.) i 47-krotnie reprezentował barwy narodowe (w latach 1931-39). Był uczestnikiem Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz dwukrotnym olimpijczykiem (1932 r. i 1936 r.). Sportowe sukcesy w skali ogólnopolskiej odnosił także we wioślarstwie, zdobywając mistrzostwo Polski w konkurencji czwórek bez sternika (1933 r.).
Najsilniej pozostał jednak związany z hokejem na lodzie. Był trenerem kadry narodowej hokeistów w 1955 r., działaczem sportu akademickiego (wieloletnim prezesem AZS Poznań, członkiem Zarządu Głównego AZS Poznań), sędzią. Działał w ruchu olimpijskim. Zajmował się publicystyką sportową, współpracując m.in. z "Przeglądem Sportowym". Po wojnie był pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (profesor zwyczajny prawa cywilnego od 1969 r.), opublikował ponad 60 prac z zakresu prawa. Odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Kalos Kagathos. Zmarł w Poznaniu 17 czerwca 1988 r.
O wybitnym patronie gości lodowiska będzie informowała pamiątkowa tablica, która ma zawisnąć w obiekcie.
(jg, UMP)