grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Miasto zaprasza na imieniny

Rodzinny piknik, koncerty, spacery, zwiedzanie, pokaz filmu, wystawy, występy artystyczne - tylko część atrakcji przygotowanych z okazji imienin patronów Poznania: świętych Piotra o Pawła. Wydarzenia będą się odbywały w dniach 29 czerwca - 2 lipca, na pl. Kolegiackim, Ostrowie Tumskim i Śródce.

Prezentacja planu obchodów święta patronów Poznania - grafika artykułu
Prezentacja planu obchodów święta patronów Poznania

Plan obchodów imienin Miasta przedstawili na konferencji prasowej: Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta Poznania, Weronika Sińska-Mikuła z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UM, Monika Herkt - dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oraz Arleta Kolasińska z Fundacji Puenta. Grzegorz Ganowicz przypomniał, że w dniu Święta Miasta 29 czerwca odbywa się tradycyjnie uroczysta sesja Rady Miasta Poznania, podczas której wręczane są: Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania oraz tytuły Zasłużony dla Miasta Poznania, a także nagrody Miasta Poznania: Artystyczna, Naukowa i Sportowa.

Oprócz oficjalnych uroczystości przygotowano także czterodniowy program różnorodnych atrakcji.

29 czerwca, w g. 12-18, na pl. Kolegiackim odbędzie się piknik rodzinny "Święto Miasta z kolegiatą w tle". Będzie można wysłuchać legend i opowieści i założeniu Poznania na lewym brzegu rzeki, zobaczyć jakie stroje nosili mieszkańcy miasta w różnych epokach, a nawet przymierzyć je. Archeolodzy pokażą, co odkryli pod ziemią, opowiedzą jak mogły wyglądać dawne budowle i co się w nich kryło. Przygotowano również archeologiczną grę miejską, dotyczącą historii kolegiaty św. Marii Magdaleny i tego rejonu miasta. Nie zabraknie spektaklu, zajęć ruchowych, występu kabaretu, czy interaktywnego koncertu dla dzieci. Przez cały czas trwania pikniku odbywać się będą warsztaty dla najmłodszych, związane z tworzeniem, herbu miasta i poznańskich koziołków. Nie zabraknie też uczty dla podniebienia. Król Pyra poczęstuje uczestników 500 pyrami, a oprócz tego spróbować będzie można pysznych lodów, poznańskich rur mrożonych napojów. O g. 21.30 na dziedzińcu Urzędu Miasta odbędzie się pokaz, nominowanego do Oscara, filmu Jerzego Skolimowskiego "IO".

Sporo będzie się działo na drugim brzegu Warty. O g. 19 na tarasie Bramy Poznania będzie można posłuchać koncertu "Nad dachami Poznania", w wykonaniu kwartetu smyczkowego Sonore, wykonującego muzykę klasyczną i współczesną, w tym utwory filmowe. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na tarasie, bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od wtorku (27.06) w Bramie Poznania.

30 czerwca (piątek) w kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, o g. 18 rozpocznie się koncert zespołu muzyki dawnej Anonymus. Po występie zaplanowano zwiedzanie kościoła i najbliższej okolicy. Z kolei o g. 19 w Galerii Śluza otwarta zostanie wystawa "Siła spotkania" poświęcona ludziom, którzy tworzyli Poznań. Ekspozycja podzielona jest na tematy dotyczące: osadnictwa, handlu, architektury, nauki i życia codziennego. O g. 20 na placu przed katedrą rozpocznie się wieczorne oprowadzanie po tym niezwykłym kościele (obowiązują wejściówki, do odbioru pół godziny przed spacerem, na placu przed katedrą).

W sobotę 1 lipca pod muralem na Śródce rozpocznie się Targ Śródecki z udziałem lokalnych i regionalnych producentów żywności, rzemieślników i wytwórców. Będzie też zwiedzanie tej części miasta (zbiórka na moście Jordana). W amfiteatrze Bramy Poznania najmłodsi będą mogli wziąć udział w wydarzeniu "Zabawa po brzegi - zajęcia sensoryczne dla dzieci" (g. 11) i doświadczyć przyrody nad Cybiną. O g. 16, również w amfiteatrze - warsztaty przyrodnicze dla całych rodzin. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy (wydarzenia@bramapoznania.pl). Tego samego dnia o g. 14 w Vinci Art. Gallery odbędzie się wernisaż wystawy "Śródecka Historia". Autorzy Arleta Kolasińska i Krzysztof "Kris" Szygenda zaproszą w artystyczną podróż po Śródce.

Obchody imienin patronów Poznania zakończą się w niedzielę, 2 lipca. O g. 11 w Bramie Poznania przygotowano warsztaty wokalno-ziołowe. Podczas zajęć uczestnicy wykonują ćwiczenia oddechowe i wokalne, uczą się pieśni tradycyjnych, zawierających w swych tekstach motywy roślinne. Zapoznają się także z ich symboliką i wartościami, popijając przy tym napar z dzikiej róży. Na wydarzenie obowiązują zapisy (wydarzenia@bramapoznania.pl). Z kolei wieczorem (g. 18) w amfiteatrze Bramy Poznania wystąpi kapela Odloty, grająca polską muzykę tradycyjną.

Wydarzenia finansowane są z budżetu Miasta Poznania.

oprac. red.