grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nagrodzono najlepsze prace doktorskie i magisterskie

Rozstrzygnięto Konkurs "Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską" i "Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską". Nagrody wręczyli prezydent Ryszard Grobelny i przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Na IX edycję Konkursu wpłynęła rekordowa ilość 86 prac, w tym 16 rozpraw doktorskich oraz 70 prac magisterskich. Decyzją Kapituły Nagrody w kategorii prac doktorskich przyznano trzy równorzędne nagrody w wysokości 6 tys. zł brutto oraz jedno wyróżnienie nagrodzone pamiątkowym albumem, zaś w kategorii prac magisterskich trzy równorzędne nagrody w wysokości 3 tys. zł brutto oraz pięć wyróżnień nagrodzonych pamiątkowymi albumami.

W tym roku specjalne wyróżnienie przyznane zostało przez Towarzystwo Bambrów Poznańskich dla Justyny Gniatkowskiej za pracę pt. "Samoidentyfikacja Bambrów poznańskich i postawy wobec nich mieszkańców Poznania" napisaną pod kierunkiem dr hab. prof. Renaty Suchockiej, obronioną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

W kategorii prac doktorskich nagrody otrzymali:

Jakub Barylski

"Charakterystyka nowo odkrytego bakteriofaga ΦAGATE wyizolowanego z wody i osadów Jeziora Góreckiego".

Promotor: Prof. dr hab. Anna Goździcka-Józefiak

Uczelnia: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Praca dr Jakuba Barylskiego dotyczy poszukiwania i identyfikacji wirusów bakteryjnych występujących w zbiornikach wodnych okolic Poznania. W toku pracy autor znalazł w obszarze Jeziora Góreckiego (eutroficznego jeziora rynnowego zlokalizowanego w centralnej części Wielkopolskiego Parku Narodowego) nowy, nieznany gatunek wirusa: bakteriofaga ΦAGATE zakażającego bakterię Bacillus pumilus.

Magdalena Montowska

"Ocena zróżnicowania niskocząsteczkowych białek mięśni wybranych gatunków zwierząt celem badania autentyczności mięsa i produktów mięsnych".

Promotor: Prof. zw. dr hab. Edward Pospiech

Uczelnia: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dysertacja doktorska dotyczy problematyki badania autentyczności mięsa i produktów mięsnych, które przyciągają coraz większą uwagę konsumentów i badaczy na całym świecie. Panuje bowiem przekonanie, że jakość żywności ulega systematycznemu pogorszeniu, a fałszowanie produktów żywnościowych przez producentów staje się zjawiskiem coraz częstszym i zarazem coraz bardziej nagłaśnianym. Stąd też opracowanie efektywnych, szybkich i stosunkowo niedrogich metod badania autentyczności produktów mięsnych jest niezmiernie istotne.

Magdalena Rother

"ModeRNA: program komputerowy do przewidywania struktury trzeciorzędowej RNA z zastosowaniem podejścia modelowania homologicznego".

Promotor: Prof. dr hab. Janusz M. Bujnicki

Uczelnia: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Celem nadrzędnym rozprawy dr Magdaleny Rother było opracowanie nowej metody przewidywania struktury przestrzennej cząsteczek RNA - w tym modelowanych RNA - poprzez modelowanie homologiczne. Przeprowadzone przez autorkę badania dotyczą istotnych i aktualnych rozwiązań dla badań z zakresu biologii strukturalnej i bioinformatyki RNA.

W kategorii prac magisterskich nagrody otrzymali:

Mateusz Jarus

"Runtime power usage estimation for various classes of real-life applications executed on HPC servers" ("Dynamiczne szacowanie poboru mocy serwerów obliczeniowych dla różnych klas rzeczywistych aplikacji").

Promotor: Prof. zw. dr hab. inż. Jan Węglarz

Uczelnia: Politechnika Poznańska

Celem pracy było stworzenie narzędzia programistycznego w celu monitorowania poboru energii komputerów w firmach oraz instytucjach z rozbudowaną infrastrukturą komputerową. Zaprezentowane narzędzia pozwalają zmierzyć, z dużą dokładnością, poziom poboru mocy w urządzeniach centralnych i peryferyjnych bez kupowania dodatkowych urządzeń. Pozwala to zatem uniknąć sytuacji, w której wydawane są środki na nabycie urządzeń redukujących pobór mocy.

Kamil Matyja

"Status i przeobrażenia jednostek pomocniczych samorządu gminnego w Polsce na przykładzie miasta Poznania w latach 1990-2010".

Promotor: Prof. UAM dr hab. Ryszard Kowalczyk

Uczelnia: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Autor podjął problematykę organizacji i funkcjonowania jednostek pomocniczych gminy, ze szczególnym odniesieniem do uregulowań prawnych oraz praktyki stosowanej w Poznaniu w latach 1990-2010. Praca zawiera szczegółową charakterystykę historii miasta oraz analizę sytuacji społecznej, demograficznej i gospodarczej gminy na przestrzeni 20 lat istnienia nowego samorządu terytorialnego. 

Kinga Pawlicka

"Innowacyjna rola architektury jako czynnik wzrostu atrakcyjności miasta - przypadek Poznania"

Promotor: Dr hab. Waldemar W. Budner, prof. nadzw. UEP

Uczelnia: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Celem pracy było określenie współzależności pomiędzy innowacyjną architekturą a atrakcyjnością miasta. W tym celu autorka przeprowadziła badania dotyczące oceny atrakcyjności poznańskich obiektów architektonicznych i ich wpływu na wizerunek miasta. W badaniu wykorzystano nowoczesne budowle powstałe w Poznaniu po 2003 r., wyselekcjonowane zgodnie z kryterium pełnionych funkcji oraz walorów architektonicznych - Andersia Tower, Galeria Malta, City Park, Hotel Sheraton, Stary Browar, powstający dworzec PKP, Terminal Ławica, Zamek Królewski, Biblioteka Raczyńskich, Stadion Miejski oraz Termy Maltańskie. 

W kategorii prac doktorskich wyróżnienie otrzymał:

Grzegorz Adamek

"Modyfikacja warstwy wierzchniej nanokrystalicznych stopów tytanu do zastosowań na implanty"

Promotor: Dr hab. inż. Jarosław Jakubowicz, prof. nadzw.

Uczelnia: Politechnika Poznańska

Celem pracy doktorskiej autora była analiza modyfikacji warstwy wierzchniej materiałów na implanty kostne. Obiektem badań była warstwa wierzchnia wytworzona na nanokrystalicznych stopach tytanu, służąca to łączenia implantów z tkanką kostną. Autor zwraca uwagę, że obecna technologia pozwala na osiągnięcie ok. 15-letniej żywotności implantów, przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości, niskiego modułu sprężystości i dobrej odporności na korozję. Istotne zatem staje się opracowanie technologii, która pozwoli na wydłużenie tego okresu w stosukowo prosty i ekonomiczny sposób.

W kategorii prac magisterskich wyróżnienie otrzymali:

Maria Ankiersztajn

praca praktyczna:

"Przestrzeń władzy - rozbudowa Urzędu Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim"

praca teoretyczna:

"Przestrzeń władzy - kod ideologiczny w strukturze miasta"

Promotor: Dr inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak

Uczelnia: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Autorka dokonała historycznej analizy "przestrzeni władzy", czyli zdefiniowania i opisu ośrodków władzy w Poznaniu na przestrzeni lat (Palatium na Ostrowie Tumskim, Zamek Królewski Przemysła II, renesansowy ratusz na Starym Rynku, obecnie nieistniejący Nowy Ratusz). Dokonana analiza posłużyła do stworzenia części projektowej, czyli propozycji stworzenia nowego, współczesnego ratusza w Poznaniu, który mógłby zmniejszyć dystans pomiędzy rządzącymi i "rządzonymi".

Szymon Ludwikowski

"Analiza kosztów leczenia astmy oskrzelowej z perspektywy społecznej"

Promotor: Prof. zw. dr hab. Elżbieta Nowakowska

Uczelnia: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Celem pracy było dokonanie analizy kosztów terapii astmy oskrzelowej w Poznaniu w ujęciu społecznym. Autor dokonał podziału na bezpośrednie (np. leki, dojazd, hospitalizacja) oraz pośrednie (np. koszty utraconych korzyści, zmniejszenie PKB) koszty leczenia. Uzyskane wyniki potwierdzają, że potencjalne i rzeczywiste wydatki na hospitalizację pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową, są znacząco wyższe od wydatków na terapię w warunkach ambulatoryjnych. 

Katarzyna Mroczek

"Regionalny System Innowacji jako determinanta konkurencyjności regionalnej na przykładzie hiszpańskiego Systemu MadrimasD oraz regionu Wielkopolski".

Promotor: Prof. dr hab. Marian Gorynia

Uczelnia: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Obszar badawczy przedstawionej pracy magisterskiej koncentruje się na regionalnym systemie innowacji jako jednej z głównych determinant wzrostu gospodarczego regionu. Zakres przestrzenny pracy obejmuje dwa regiony: Wielkopolskę, ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji Poznania oraz region autonomiczny Madrytu ze stolicą w Madrycie.

Marta Węclewska

"Założenia do projektu zagospodarowania rekreacyjnego Cegielni w Poznaniu".

Promotor: Prof. UAM dr hab. Zygmunt Młynarczyk

Uczelnia: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Głównym celem pracy było przygotowanie założeń do projektu rewaloryzacji i zagospodarowania na cele rekreacyjne obszaru zieleni powstałego wokół nieczynnych wyrobisk cegielnianych, znajdujących się w południowej części Poznania (osiedle Fabianowo-Kotowo i Świerczewo).

Agnieszka Zimna

"Modyfikacja genetyczna ludzkich macierzystych komórek mięśniowych proangiogennym genem łożyskowego czynnika wzrostu".

Promotor: Prof. dr hab. Maciej Kurpisz

Uczelnia: Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu

Autorka w swojej pracy zaprezentowała szereg istotnych z punktu widzenia nauki badań z zakresu medycyny regeneracyjnej oraz zastosowania mioblastów w leczeniu niewydolności serca. Wskazana przez autorkę terapia może spowodować zmniejszenie wskaźnika śmiertelności związanej z chorobami serca wśród Poznaniaków.