grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Od Radia S do Eski

25 lat pierwszej komercyjnej stacji w Poznaniu

. - grafika artykułu
.

Od początku swego istnienia jedna z najpopularniejszych rozgłośni w mieście - poznańska Eska rozpoczęła nadawanie 11 lutego 1991 roku.

Korzenie Eski są jednak dużo starsze - sięgają czasów istnienia podziemnego Radia "Solidarność". Od maja 1982 do października 1985 r. nadało ono w Poznaniu około stu audycji. Nie miało stałej siedziby. Audycje były nagrywane na magnetofon w różnych mieszkaniach w Poznaniu. Trwały od 10 do 15 minut. Emitowane za pomocą niewielkiego nadajnika tranzystorowego, nakładały się najczęściej na fonię tuby propagandowej PRL - Dziennika Telewizyjnego.

Pierwszą audycję podziemnego Radia "Solidarność" Regionu Wielkopolska czytała Małgorzata Walas, wtedy aktorka Teatru Ósmego Dnia. Dwadzieścia pięć lat temu pierwszy serwis Eski przeczytała Joanna Molewska. Twórcą, prezesem i redaktor naczelną poznańskiego Radia "S" była nieżyjąca już Krystyna Laskowicz - w roku 1980 współzałożycielka struktur Solidarności na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracę przy tworzeniu radia zaproponowała Janowi Babczyszynowi, wtedy organizatorowi wielu koncertów i różnego rodzaju imprez muzycznych w mieście. Laskowicz i Babczyszyn założyli też w roku 1992 TV ES - pierwszą komercyjną stację telewizyjną w Poznaniu. Działała ona jednak tylko niespełna dwa lata.

Wśród prowadzących, realizatorów i DJ-ów w tamtym okresie byli m.in.: Maciej Narożny, Grzegorz Chlasta, Anna Karolina Kłys, Ewa Wanat, Przemysław "Jah-Jah" Frankowski, Krzysztof "Grabaż" Grabowski, Paweł "Czapla" Czaplicki, Robert Mirzyński, Beata Osipowicz, Remigiusz Koziński.

Słuchacze do dziś wspominają grające w niedzielne wieczory Radio Lavina. "Nic tak nie orzeźwiało wieczoru jak chłodne i niemal doskonałe dźwięki brytyjskiej, anarchistycznej Chumbawamby. Kawałek Enough is Enough, podobnie jak Give the Anarchist a Cigarette bardzo długo okupowały listę Laviny" - pisze jeden z fanów na forum internetowym.

Wielką popularnością cieszyły się też konkursy radiowe. Trzeba w nich było np. odpowiedzieć na pytanie "Gdzie jest nasz reporter?". W konkursie "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" poznaniacy naklejali na szyby swojego samochodu naklejki z logiem radia. Reporter śledził wybrany samochód i opisywał go na antenie. Kierowca, jeśli się zorientował, mrugał światłami. Można było wygrać np. bak paliwa albo płyty kompaktowe.

Jako sieć radiowa Eska działa od 1998 roku. Dziś obok stacji Eska Rock, VOX FM i Radia WAWA wchodzi w skład Grupy Radiowej Time - spółki zorganizowanej przy Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych. Rozgłośnie sieci Eska nadają głównie program produkowany w Warszawie, uzupełniając go lokalnymi serwisami informacyjnymi. Stacja w Poznaniu jest jedną z tych, która emituje dodatkowo własne, lokalne pasmo.

Karol Szaładziński