grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Oświetlenie na przystankach PST

Radna Małgorzata Dudzic-Biskupska podejmuje w interpelacji temat oświetlania w nocy nieczynnych na czas remontu przystanków PST oraz w sprawie infrastruktury na przystankach komunikacji zastępczej.

Przystanek PST Lechicka - Poznań Plaza, for. interpelacja radnej Małgorzaty Dudzic-Biskupskiej - grafika artykułu
Przystanek PST Lechicka - Poznań Plaza, for. interpelacja radnej Małgorzaty Dudzic-Biskupskiej

Remont trasy PST rozpoczął się 1 sierpnia i od tego dnia przystanki na trasie szybkiego tramwaju zostały wyłączone z użytkowania. Jednakże, jak zwraca uwagę radna Małgorzata Dudzic-Biskupska, nocą nadal włączone jest oświetlenie nieczynnych przystanków. Jednocześnie, żadna z zamontowanych - w odpowiedzi na interpelację radnej - wiat przystankowych komunikacji zastępczej T12 nie posiada wciąż funkcjonującego oświetlenia nocnego. Małgorzata Dudzic-Biskupska prosi o wskazanie: kosztów nocnego oświetlania nieczynnych przystanków PST; przewidywanego terminu wyłączenia oświetlenia; orientacyjnej daty uruchomienia oświetlenia nowo zainstalowanych wiat; przewidywanego terminu zakończenia montażu ławek, koszy na śmieci i wiat przystankowych dla każdego przystanku komunikacji zastępczej. Radna przytacza kierowane do niej uwagi mieszkańców, iż w dobie rosnących cen energii elektrycznej oraz kryzysu energetycznego przystanki, z których nikt nie korzysta oświetlane są przez całą noc.

Urząd Miasta wyjaśniam, że przejścia pod wiaduktami znajdującymi się nad trasą PST, na przystankach w kierunku centrum Poznania oraz w kierunku pętli Sobieskiego, zostały pozostawione do dyspozycji pieszych, celem umożliwienia sprawnego przemieszczania się pomiędzy przystankami autobusowymi. Przejścia te stanowią istotne elementy układu ruchu pieszych w obrębie skrzyżowań i wiaduktów w ciągu trasy PST, umożliwiając przemieszczanie się pomiędzy przystankami, osiedlami, czy obiektami użyteczności publicznej. W związku z tym oświetlenie przystanków zostanie zachowane, a jedyne przerwy w jego funkcjonowaniu będą się wiązać z przygotowywaną inwestycją, a dokładniej z wymianą instalacji niskiego napięcia i opraw oświetleniowych.

W zakresie oświetlenia nowo zainstalowanych wiat - ich montaż jest realizowany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. MTP prowadzą także procedurę zapewniającą podłączenie wiat do energii elektrycznej. Realizacja tej procedury wymaga czasu, ponieważ zawiera się w niej okres potrzebny spółce ENEA na zaprojektowanie i budowę nowego przyłącza. Proces ten zajmuje od około pół roku do roku. Z tego powodu część nowych wiat funkcjonuje jeszcze bez oświetlenia.

Miasto zapewnia, że funkcjonowanie komunikacji zastępczej w czasie zamknięcia trasy PST jest cały czas monitorowane, dotyczy to również infrastruktury przystankowej. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji i kontroli Zarządu Transportu Miejskiego stwierdzono, że wiaty przystankowe i ławki nie są niezbędne na każdym z przystanków wykorzystywanych w ramach komunikacji zastępczej. Niemniej, pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego pozostają otwarci na zgłoszenia napływające ze strony pasażerów. Braki w wyposażeniu przystanków komunikacji zastępczej uruchomionej na czas zamknięcia trasy PST będą uzupełniane jeszcze w bieżącym miesiącu.

oprac. red.