grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

PEKA już za chwilę

System PEKA rusza już za kilka dni. Co się zmieni 1 lipca, i co robić kiedy okaże się, że nasza karta nie działa?

Czytnik kart PEKA, fot. Jan Gładysiak - grafika artykułu
Czytnik kart PEKA, fot. Jan Gładysiak

Nowe taryfy opłat za przejazdy wchodzą w życie 1 lipca, wraz z nimi rusza nowy system, który sprzedaż biletów będzie obsługiwał, to Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna czyli PEKA. To nie tylko nowe nośniki biletów, ale cały system sprzedaży i zarządzania transportem zbiorowym. Nowy system będzie obowiązywał na terenie Poznania i w gminach, które podpisały porozumienie z ZTM.

Co się zmieni 1 lipca?
Podstawową zmianą od 1 lipca będzie możliwość opłacania przejazdów z tPortmonetki. Pasażer będzie mógł zapłacić za tyle przystanków, ile przejechał, niezależnie od czasu podróży. Warunkiem jest posiadanie karty PEKA.
Opłacanie przejazdów jednorazowych z tPortmonetki na karcie PEKA jest proste. Wystarczy wpłacić środki na tPortmonetkę, a następnie podczas podróży przyłożyć kartę przy wejściu i przy wyjściu z pojazdu w celu naliczenia kosztu liczby przejechanych przystanków. Ta forma korzystania z karty PEKA daje możliwość dogodnych trzech przesiadek podczas jednej podróży. Jeśli podczas każdej z przesiadek zmieścimy się w ciągu 20 minut system potraktuje nasz przejazd jako jedną podróż, kontynuując korzystane naliczanie opłaty. Taryfa, począwszy od 1 przystanku (60 gr) maleje z każdym kolejnym przystankiem.
Każdy, kto posiada prawo do ulgowych przejazdów zanim zacznie korzystać z tPortmonetki powinien zapisać swoje uprawnienie na karcie PEKA. W tym celu powinien odwiedzić jeden z Punktów Obsługi Klienta ZTM. Bez zapisania prawa do ulgi, system będzie pobierał z tPortmonetki pełną opłatę za przejazd.
Powyższy apel odnosi się w szczególności do osób korzystających z przejazdów na podstawie odpłatności 50-procentowej. Są to:
- studenci szkół wyższych i wyższych oficerskich szkół wojskowych,
- dzieci i młodzież ucząca się, do ukończenia 23. roku życia,
- dzieci i młodzież od dnia 1 września roku, w którym kończą 6. rok życia, do ukończenia 18. roku życia,
- słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych oraz nauczycielskich,
- doktoranci z placówek naukowych i uczelni z siedzibą na terenie Poznania lub miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi,
- emeryci i renciści,
- osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
- osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym (całkowita niezdolność do pracy lub II grupa inwalidzka),
- kombatanci i osoby represjonowane

Bilety okresowe
Pasażerowie korzystający z biletów okresowych będą mieli do dyspozycji bardziej elastyczną taryfę, z atrakcyjnym cenowo Biletem Metropolitalnym. Nowością jest możliwość dopasowania terminu obowiązywania biletu okresowego do własnych potrzeb - najkrótszy czas obowiązywania to 14 dni. Korzystając z biletu okresowego od 1 lipca 2014 r. nie ma obowiązku przykładania karty przy wejściu i wyjściu z pojazdu. Pierwszy bilet trasowany z nowej taryfy może być sprzedany wyłącznie w Punkcie Obsługi Klienta ZTM w celu zapisania trasy.

Bilety jednorazowe
Pasażerowie korzystający z biletów jednorazowych będą mieli do dyspozycji czytelną i prostą taryfę obejmującą 5 rodzajów biletów:
bilet do 10 minut za 3 zł;
bilet do 40 minut lub na 1 przejazd za 4,6 zł;
bilet 24-godzinny (dobowy) za 13,6 zł;
bilet 48-godzinny (na 2 doby) za 21 zł;
bilet 72-godzinny (na 3 doby) za 27 zł
Powyższe typy biletów będzie można kupić w: automatach biletowych w pojazdach. Bilety będą już automatycznie skasowane, w biletomatach stacjonarnych, za pośrednictwem telefonu komórkowego, u kierowcy na liniach podmiejskich oraz we wszystkich punktach sieci sprzedaży biletów ZTM Poznań.
Taryfa biletowa obowiązująca od 1 lipca 2014r. znajduje się na stronie: www.peka.poznan.pl (zakładka taryfa biletowa) lub na stronie: www.ztm.poznan.pl (zakładka: taryfa PEKA)
Do obliczania ceny biletów okresowych na określoną liczbę dni lub opłaty za przejazd określonej liczby przystanków można wykorzystać Kalkulator biletowy PEKA dostępny na stronie www.peka.poznan.pl (zakładka taryfa biletowa/kalkulator).

Testy czytników PEKA
We wtorek - 24 czerwca rozpoczną się testy tPortmonetki na zaktualizowanym oprogramowaniu kasowników wraz z nową lipcową taryfą. ZTM apeluje do pasażerów, którzy już posiadają środki na tPortmonetce (a nie posiadają na karcie PEKA biletu okresowego) o nie przykładanie karty do czytnika przed 1 lipca 2014 r. W związku ze stopniowym włączaniem systemu będzie im bowiem pobierana opłata za przejazd z taryfy, która wejdzie w życie od 1 lipca.
Sieć doładowań biletów okresowych ZTM Poznań obejmuje dziś 128 miejsc (117 punktów sprzedaży biletów + 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM). Kartę PEKA można doładować np. w 13 lokalizacjach na Winogradach, 8 na Ratajach, 7 na Żegrzu, 7 na Wildzie, 5 na Piątkowie, 5 na Dębcu, 4 na Chartowie lub 4 na Winiarach. Punkty doładowań funkcjonują także w Czerwonaku, Komornikach, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu i Wągrowcu. Pełna lista 117 psb znajduje się na stronach: PEKA i ZTM.

W soboty i niedziele
Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie Klientów m.in. wyrabianiem kart PEKA, składaniem oświadczeń umożliwiających zakup "Biletu Metropolitalnego" Punkty Obsługi Klienta ZTM będą czynne nie tylko w dni robocze.
soboty: 28 czerwca oraz 5 i 12 lipca punkty będą czynne w godz. 8-20,
niedziele: 29 czerwca i 6 lipca punkty będą czynne w godz. 10-15,
od poniedziałku do piątku punkty są czynne w godz. 6-20

Biletomaty
Przypominamy, że od 1 lipca 2014r. nie będzie możliwości doładowania biletów okresowych w obecnych biletomatach stacjonarnych. Do czasu wymiany na nowe urządzenia, każdy z automatów będzie sprzedawał wyłącznie bilety jednorazowe w taryfie obowiązującej od 1 lipca 2014 r.
Zarząd Transportu Miejskiego odstąpił od wymiany czytników banknotów w obecnych biletomatach stacjonarnych. Dlatego zwraca się do pasażerów z prośbą o płacenie za kupowane bilety - w miarę możliwości - bilonem i banknotami starego typu. W biletomatach mobilnych od 1 lipca 2014 r. będą sprzedawane już skasowane bilety.

Co robić gdy nasz karta nie działa?

Może się zdarzyć tak, że mimo iż mamy kartę PEKA, to czytnik w pojeździe nie będzie jej "widział". Nie możemy więc wtedy skorzystać z żadnej jej funkcjonalności. Wtedy należy się udać do jedngo z Punktów Obłsugi Klineta, gdzie sprawa zostanie wyjaśniona. Taki problem może spotkać tych, którzy nośniki karty PEKA mieli wydawane na początku, czyli przed listopadem 2013 r. Wiele z wydanych wtedy kart nie ma wgranej specjalnego apletu PEKA, przez co karta, które działała jako nośnik starych biletów okresowych, nie będzie działała w systemie PEKA.