grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Prawo a dyskryminowanie

Centrum Badań Migracyjnych UAM zaprasza na wykład

Czym jest "dyskryminacja"? Czy samo prawo może dyskryminować? Czy cudzoziemcy są w Polsce dyskryminowani?  Czy wymaganie od cudzoziemców zezwolenia na pracę to dyskryminacja? A co z umieszczeniem ich za kratami w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców? Czy cudzoziemcy powinni zarabiać tyle samo co polscy pracownicy? A czy powinni mieć prawo do korzystania z pomocy społecznej w naszym kraju?

W powszechnym przeświadczeniu, kiedy myślimy o prawie w kontekście dyskryminacji, szukamy w nim sposobów i środków ochrony przed tym zjawiskiem. Uciekamy się niejako pod ochronę prawa. I rzeczywiście może ono pełnić taką funkcję, co więcej wykształciła się nawet cała odrębna gałąź prawa - prawo antydyskryminacyjne, które w pewnym zakresie chroni przebywających w Polsce cudzoziemców.

Jednakże na relację prawo versus dyskryminacja można też spojrzeć od innej strony. Bywa bowiem tak, że prawo jest ślepe na nierówne traktowanie, gdyż odpowiednie przepisy - wbrew społecznemu poczuciu sprawiedliwości czy słuszności - nie postrzegają określonych sytuacji jako dyskryminujących.

Zdarza się także, że prawo samo i to celowo nierówno traktuje ludzi np. migrantów, zabraniając im dostępu do niektórych uprawnień czy wręcz karząc za zachowania, za które obywatele ukarani by nie byli. Przypatrzmy się zatem podejściu Temidy do cudzoziemców - kiedy ich chroni, kiedy karze, a w jakich przypadkach jest ślepa na ich los.

  • Termin: 18.05. 2016 r. (środa), godz.18.00
  • Miejsce: Centrum Kultury ZAMEK, Sala Pod Zegarem
  • Prowadzący: dr Witold Klaus - pracuje w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, autor wielu prac z zakresu kryminologii, sprawiedliwości naprawczej, praw człowieka, migracji i uchodźstwa.

Wykład jest częścią cyklu spotkań poświęconych tematyce uchodźczej i migracyjnej organizowanych przez Centrum Badań Migracyjnych.