grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Priorytety na al. Praw Kobiet

Radna Maria Lisiecka-Pawełczak złożyła interpelację dotyczącą organizacji ruchu na alei Praw Kobiet.

tablica z nazwą ulicy Aleja Praw Kobiet zawieszona na słubie, za nią tablica z nazwą ulicy Błażeja - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

W ostatnim czasie radna dostaje bardzo dużo sygnałów od mieszkańców Naramowic, że organizacja ruchu na Alei Praw Kobiet jest błędna. W godzinach porannych i popołudniowych tworzą się ogromne korki, ze względu na organizację świateł. Maria Lisiecka-Pawełczak prosi o przystosowanie sygnalizacji w taki sposób, aby ruch był płynniejszy.

W odpowiedzi Urząd Miasta stwierdza, że oddana do użytku w październiku 2022 r. al. Praw Kobiet wraz z dwupoziomowym węzłem drogowym, z tramwajem jadącym nad ul. Lechicką, znacząco poprawiła sytuację drogową na Naramowicach, odciążając korkującą się wcześniej ul. Naramowicką i inne ulice sąsiednie. Szczególne znaczenie w tym rejonie ma trasa tramwajowa z bezkolizyjnym wiaduktem nad ul. Lechicką, która usprawniła komunikację zbiorową i na nią przeniosła część obciążenia transportowego.

Na al. Praw Kobiet obowiązuje priorytet dla komunikacji publicznej, dlatego ruch pojazdów podporządkowany jest ruchowi tramwajów i autobusów. Dodatkowo konieczne jest tam obsłużenie skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, która przenosi intensywny okresowo ruch skrętny i poprzeczny. Z powyższych względów może to prowadzić do trudnych do uniknięcia chwilowych spiętrzeń w ruchu w ciągu alei, głównie w okresach szczytów komunikacyjnych.

Dalej Miasto zwraca uwagę, że po oddaniu do użytku al. Praw Kobiet wraz z obowiązującą w jej rejonie organizacją ruchu oraz realizowanymi priorytetami komunikacji zbiorowej, pomimo sygnalizowanych ograniczeń, w sąsiadującym obszarze miasta znacząco poprawiły się warunki ruchu pojazdów. Zwiększył się również udział osób korzystających z transportu publicznego oraz poprawiło się bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu.

Służby miejskie, w szczególności Centrum Sterowania Ruchem ZDM, w ramach bieżących zadań będą nadal monitorować i analizować sytuację w tym rejonie, dążąc do dalszego usprawniania organizacji ruchu, w tym optymalizacji programów sygnalizacji świetlnej w taki sposób, by w możliwie największym stopniu uwzględniać potrzeby różnych, zwłaszcza priorytetowych, grup uczestników ruchu. Urząd Miasta zastrzega, że z uwagi na intensywny i dynamicznie zmienny charakter ruchu pojazdów w rejonie al. Praw Kobiet poprawa warunków podróżowania kierowców indywidualnych może mieć ograniczony zakres i winna brać pod uwagę inne preferowane zgodnie z polityką zrównoważonego transportu grupy uczestników ruchu.

oprac. red.