Projekt stanowi jeden z elementów szerokiego pakietu działań dotyczących edukacji ekologicznej oraz walki z dezinformacją klimatyczną ogłoszonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. MKiŚ wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje pięć naborów w tym obszarze, które mają wspierać szkoły i samorządy w realizacji projektów edukacyjnych oraz działań infrastrukturalnych, np. w tzw. zielono-niebieską infrastrukturę. Adam Szabelski pyta czy Miasto Poznań planuje złożyć wnioski w programie "Adaptacja do zmian klimatu dla szkół i samorządów"? Jeśli tak, to na jakie zadania.
Miasto w odpowiedzi informuje, że w wyniku konsultacji przeprowadzonych z wydziałami Urzędu, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta nie zidentyfikowało projektów, które kwalifikowałyby się do dofinansowania w ramach działania pn. Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom - edukacja w zakresie kwestii klimatycznych, adaptacji do zmian klimatu oraz ochrony zasobów wodnych (FENX.02.04).
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje także rozpoczęcie naboru w ramach działania pn. Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (planowany termin naboru: 15 września 2025 r. - 27 lutego 2026 r.). Wsparcie będzie dotyczyło realizacji zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni, zielono-niebieskiej infrastruktury, a także wdrożenia inwestycji określonych w miejskich planach adaptacji do zmian klimatu, obejmujących m.in. rozwój tych systemów. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej, gdzie jednym z przedsięwzięć, na które Miasto planuje zdobyć środki w tym konkursie, jest zagospodarowanie terenu przy Szkole Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi przy ul. Prądzyńskiego. Zakres planowanych prac obejmuje likwidację istniejących utwardzeń, pozyskanie terenów pod nasadzenia oraz stworzenie możliwie największej powierzchni do retencji wody opadowej w miejscu jej powstawania - z możliwością późniejszego wykorzystania. Takie działanie wpisuje się w założenia Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania.
Miasto zaznacza, że zaplanowany od 30 lipca do 28 listopada br. nabór w ramach FENX.02.04 Edukacja (VI), dotyczący edukacji w zakresie zmian klimatu oraz ochrony zasobów wodnych, skierowany jest do pozarządowych organizacji ekologicznych, jednostek naukowo-badawczych oraz uczelni wyższych. Z kolei o dofinansowanie w ramach trwającego naboru dotyczącego działania pod nazwą "Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury" (FENX.01.05) ubiegać mogą się tylko: regionalne dyrekcje ochrony środowiska, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, parki narodowe, instytucje badawcze, jednostki Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polska Akademia Nauk, Instytucje naukowe PAN, Polska Akademia Umiejętności, uczelnie wyższe oraz pozarządowe organizacje ekologiczne.
Planowane są też dwa kolejne nabory: pierwszy - dotyczący walki z dezinformacją (6-17 października br.) oraz drugi - w zakresie edukacji ekologicznej (1 sierpnia do 31 grudnia br.). Obecnie brak jest jednak szczegółowych informacji na ich temat - z uwagi na prowadzone przez NFOŚiGW wewnętrzne uzgodnienia. BKPiRM na bieżąco analizuje potencjalne źródła dofinansowania oraz konsultuje te kwestie z instytucjami zarządzającymi funduszami unijnymi.
Miasto deklaruje, że w przypadku pojawienia się nowych informacji i możliwości aplikacyjnych o środki unijne, niezwłocznie podjęte zostaną działania w celu identyfikacji potencjalnych projektów.
oprac. red.