Na wstępnie radny przypomina, że 7 września br. prezydent Poznania wydał zarządzenie w sprawie przyjęcia Planu Równości Płci dla Urzędu Miasta Poznania na lata 2023-2029. Plan opracowany został jako część równościowego planu działania, który wynika z realizacji Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym - dokumentu przez Radę Gmin i Regionów Europy i przyjętego przez Pana Prezydenta 11 października 2021 r. W części diagnostycznej skorzystano m. in. z wyników anonimowej ankiety online, którą na przełomie marca i kwietnia 2023 r. wypełniło 295 osób spośród kadry Urzędu Miasta.
"Skoro Plan równości płci dla UMP ma być częścią równościowego planu działania, opracowywanego dla całej administracji samorządowej M. Poznania, proszę o informację, jak ma się przygotowanie tego dokumentu do procesu sporządzania Polityki Miasta Poznania na rzecz Równości i Różnorodności Społecznej w szczególności w aspekcie konsultacji społecznych?" - pyta Krzysztof Rosenkiewicz i dopytuje jeszcze czy ankieta skierowana do pracowników UMP zawierała treści podobne do tej skierowanej do ogółu społeczności Poznania w okresie 5 czerwca - 11 września 2023 r. Prosi również o udostępnienie kwestionariusza ww. ankiety skierowanej wiosną br. do kadry UMP, w celach poznawczo-porównawczych.
Urząd Miasta wyjaśnia radnemu, że Plan Równości Płci dla Urzędu Miasta Poznania na lata 2023-2029, Równościowy Plan Działania, Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym oraz Polityka Miasta Poznania na Rzecz Równości i Różnorodności Społecznej to odrębne dokumenty, częściowo tylko ze sobą powiązane.
Plan Równości Płci dla Urzędu Miasta Poznania na lata 2023-2029 to wewnętrzny akt Kierownika Urzędu przyjęty zarządzeniem Nr 40/2023/K Prezydenta Miasta Poznania z dnia 07.09.2023 r. Dokument opisuje działania pracodawcy (tj. Urzędu Miasta Poznania), wprowadzające i promujące równowagę płci i przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć w miejscu pracy. Odbiorcami tych działań są osoby zatrudnione w Urzędzie Miasta Poznania. W Planie Równości Płci zapisano, że dokument "został opracowany jako uzupełnienie polityki personalnej i organizacyjnej Urzędu oraz część równościowego planu działania, który wynika z realizacji Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym - dokumentu sporządzonego przez Radę Gmin i Regionów Europy i przyjętego przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka 11 października 2021 r. Jednocześnie Plan jest zgodny z założeniami programu ramowego Horyzont Europa na lata 2021-2027, który wyznacza równość płci jako priorytet horyzontalny w działalności Komisji Europejskiej. Równość płci jest bowiem podstawowym prawem wszystkich osób i istotną wartością europejskiej demokracji. Założenia i cele Planu wpisują się w Strategię Rozwoju Miasta Poznania 2030+ w priorytecie «Wspólnotowość i dialog społeczny», podkreślającym znaczenie relacji międzyludzkich, międzykulturowych i międzyśrodowiskowych oraz solidarności, jedności i tolerancji społecznej."
Anonimowe badanie ankietowe przeprowadzone w marcu br. w ramach opracowania Planu Równości Płci w Urzędzie Miasta Poznania było skierowane do kadry UMP. Pracownicy mogli w ten sposób przekazać swoje spostrzeżenia i określić potrzeby dotyczące równości płci w miejscu pracy. Kwestionariusz użyty w badaniu różni się od kwestionariusza badań prowadzonych w ramach prac nad Polityką Miasta Poznania na Rzecz Równości i Różnorodności Społecznej, gdyż dotyczył wyłącznie obszarów będących w gestii pracodawcy (tj. Urzędu Miasta Poznania) i służy opracowaniu rozwiązań skierowanych do pracowników UMP. W załączniku do odpowiedzi na zapytanie radnemu Rosenkiewiczowi przekazano kwestionariusz.
Równościowy Plan Działania to przygotowywany obecnie dokument, który Miasto Poznań - jako sygnatariusz Europejskiej Karty Równości i Mężczyzn w Życiu Lokalnym - jest zobowiązany opracować i wdrożyć w mieście i instytucjach miejskich. Odbiorcami działań z obszarów wskazanych w Europejskiej Karcie jest społeczność Poznania, w tym także instytucje miejskie oraz pracownicy Urzędu Miasta Poznania, stąd Plan Równości Płci dla Urzędu Miasta Poznania na lata 2023-2029 będzie częścią Równościowego Planu Działania.
Dokument roboczo nazywany Polityką Miasta Poznania na Rzecz Równości i Różnorodności Społecznej jest obecnie przygotowywany. Jest on w założeniu dokumentem szerszym, który może zakładać działania dla społeczności Poznania, obejmujące m.in. transport, infrastrukturę miejską, bezpieczeństwo, przeciwdziałanie dyskryminacji, w tym przemocy, promocję praw człowieka i równego traktowania. Formalnie podobny jest do innych miejskich polityk, a jego powstające założenia są wynikiem konsultacji społecznych i diagnozy potrzeb społeczności Poznania. Badanie zrealizowano m.in. za pomocą anonimowego badania ankietowego online dostępnego w okresie czerwiec-wrzesień 2023 r.
oprac. red.