Radny napisał w interpelacji, że mieszkańcy są zaniepokojeni dewastacją obszaru źródlowiskowego rzeki Wierzbak w rejonie ul. Rzepeckiej, Raczyńskiego i Pajzderskiego. Ma do niej dochodzić w wyniku działań firm budowlanych pracujących na terenie powstającego osiedla domów jednorodzinnnych. Mieszkańcy zgłosili radnemu, że część rzeczki na odcinku 80 metrów została zasypana, a - jak powiedzieli mieszkańcom budowlańcy - planowane jest zasypanie kolejnego odcinka o długości 1000 metrów.
Na interpelację odpowiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. Wyjaśnił, że wszelkie prace w obrębie koryta rzeki wymagają uzyskania zgód i zezwoleń wodnoprawnych, zaś właściwym w sprawie ich wydania od dnia 01.01.2018 r. są Organy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Spółka realizująca inwestycję w rejonie ul. Rzepeckiej/Pajzderskiego/Raczyńskiego 14 lutego br. złożyła do Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska wniosek w sprawie wyrażenia zgody na uregulowanie i oczyszczenie koryta cieku Wierzbak w obrębie nieruchomości oznaczonej jako: dz. nr 9, ark. mapy 03, obręb Podolany. W odpowiedzi na ww. pismo Wydział poinformował Spółkę, że zajęcie stanowiska w zakresie wyrażenia opinii w zakresie regulacji i oczyszczenia koryta może nastąpić po przedłożeniu operatu wodnoprawnego (będącego podstawą do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego) wraz ze szczegółową dokumentacją techniczną przebudowy. Jak dotąd dokumenty te nie zostały złożone.
W związku z informacjami zawartymi w interpelacji 27 maja przeprowadzono wizję terenową, która nie potwierdziła zasypywania koryta Wierzbaku ani jego dopływu w rejonie inwestycji. W czasie wizji stwierdzono, że prowadzone roboty ziemne nie zakłócają przepływu wód w korycie.
Decyzją Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Poznaniu Spółka realizująca inwestycję uzyskała pozwolenie wodnoprawne na: wykonanie drenażu, budowę wylotu kanalizacji deszczowej, odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do rowu Wa-10-2 oraz przebudowę rowu Wa-10-2 (dopływ do cieku Wierzbak). Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Poznania o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, w celu minimalizacji utraty naturalnej retencji, a także dla ograniczenia i spowolnienia odpływu odprowadzanych wód opadowych, przewidziano wykonanie części podbudowy dróg wewnątrzosiedlowych z modułów pełniących funkcję skrzynek retencyjno-rozsączających.
Ze względu na ochronę środowiska gruntowo-wodnego we wskazanym rejonie Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska wezwał spółkę prowadzącą inwestycje do złożenia wyjaśnień w zakresie przeprowadzonych oraz planowanych prac w obrębie koryta oraz dopływów cieku Wierzbak.
oprac. red
Zobacz więcej: