Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Co z prywatną strefą płatnego parkowania na Naramowicach?

Na ulicach wewnętrznych os. Żurawiniec deweloper wprowadził prywatną strefę parkowania. Mieszkańcy protestują przeciwko temu rozwiązaniu i proszą o pomoc ze strony miasta.

Zdjęcie poglądowe, fot. ZDM
Zdjęcie poglądowe, fot. ZDM

Osiedle Żurawiniec przy ul. Błażeja od końca kwietnia ma wprowadzoną przez dewelopera strefę parkowania. O sprawie zaalarmowali mieszkańcy osiedla, radny Paweł Sowa wystosował interpelację w tej kwestii, a Komisja Transportu i Polityki Mieszkaniowej omówiła problem na swoim posiedzeniu.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Krzysztof Olejniczak wyjaśnił, że deweloper domaga się od miasta wykupienia gruntów, na których są osiedlowe uliczki. Miasto nie jest do czegoś takiego zobowiązane żadnymi przepisami ani nigdy do czegoś takiego nie obiecywało temu deweloperowi. - Jesteśmy gotowi przejąć te tereny, ale nieodpłatnie - oświadczył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. Jednak takim rozwiązaniem nie jest zainteresowany deweloper.

W ocenie urzędników wprowadzenie odpłatności za parkowanie na drogach wewnętrznych, na prywatnych gruntach nie jest złamaniem prawa. Miasto nie jest stroną sporu, który jest na linii mieszkańcy-deweloper więc pomoc ze strony miasta jest ograniczona.

Radni zaapelowali jednak, aby wspomóc mieszkańców od strony prawnej i merytorycznej jeśli podejmą się działań prawnych przeciwko deweloperowi. Jak uzasadniała radna Małgorzata Dudzic-Biskupska, powinno tak się stać, bo deweloper oczernia miasto oskarżając o nie wywiązanie się z zobowiązań o wykupie ulic - którego miasto nigdy nie obiecywało. Zdaniem radnej pomoc mieszkańcom w tej kwestii powinna też być podyktowana tym, by inni deweloperzy nie chcieli w przyszłości wprowadzać takich rozwiązań.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019