grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Młodzież popiera protest nauczycieli

Wtorkową Komisję Oświaty i Wychowania zdominował temat protestu nauczycieli w Liceum św. Marii Magdaleny. Głos w tej sprawie zabrali sami uczniowie oraz Młodzieżowa Rada Miasta Poznania.

Fot. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania

W ostatni piątek szkolny Samorząd Uczniowski wraz z Młodzieżową Radą Miasta zorganizował spotkanie ws. protestu nauczycieli i odwołania próbnych matur w Liceum św. Marii Magdaleny. Na spotkaniu nie było radnych z Komisji Oświaty, więc teraz młodzi ludzie przyszli do urzędu.

Przewodniczący Komisji Marek Sternalski przeprosił za nieobecność radnych tłumacząc, że dostając zaproszenie dzień wcześniej i pracując żaden z nich, pomimo chęci, nie był w stanie się pojawić. Podziękował również młodzieży za ich zaangażowanie i obiecał współpracę na poziomie Komisji Oświaty. Wtórowała mu radna Ewa Jemielity, zachęcając młodych do startu w wyborach do rad osiedli.

Magdalena Kałuża, sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta i maturzystka Marynki odczytała stanowisko uczniów tej szkoły ws. protestu. Pomimo żalu z powodu niemożliwości sprawdzenia się przed prawdziwą maturą popierają oni działania nauczycieli. W tym samym tonie wybrzmiało stanowisko Młodzieżowej Rady Miasta. - Nie chcemy się kłócić, tylko zaistnieć, pokazać że to popieramy, być częścią naszego państwa. - podsumował przemówienie młody radny Jakub Putto.

Uczniowie liczą na wypracowanie kompromisu, który pozwoli nauczycielom skutecznie walczyć o polepszenie warunków pracy, ale bez szkody dla maturzystów i jakości edukacji. Przewodniczący komisji zwrócił uwagę, że samorząd w przypadku wynagrodzeń w oświacie odpowiada jedynie za dodatki motywacyjne, lecz zapowiedział, że miasto planuje je zwiększyć. Dokładna kwota ani termin podwyżek nie są jeszcze znane, póki co trwają rozmowy miasta ze związkowcami. Reprezentantki Młodzieżowej Rady, na zaproszenie Marka Sternalskiego, odczytały obydwa stanowiska na początku sesji Rady Miasta.

Podczas posiedzenia radni pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał ws. określenia kryteriów rekrutacji do przedszkoli oraz klas pierwszych. Od tej pory przy rekrutacji większą ilość punktów będzie można uzyskać za płacenie podatków w Poznaniu - w szkole podstawowej będzie to aż 80 punktów. Jest to odpowiedź miasta na zapisywanie do klas pierwszych dzieci mieszkających w innych gminach. Radna Dorota Bonk Hammermeister zwróciła uwagę, że bardziej efektywne mogłyby być zaświadczenia zamiast oświadczeń. Jak mówiła, dość często zdarza się, że w zwykłych oświadczeniach rodzice nie zawsze wypisują prawdziwe informacje. Marek Sternalski stwierdził, że nie zgadza się z tym pomysłem, gdyż miasto powinno okazać zaufanie swoim mieszkańcom. W regulaminie dotyczącym przyjęć do przedszkoli zwiększono również możliwość wyboru placówek z trzech do pięciu, co będzie ułatwieniem dla rodziców w momencie, gdy ich dziecko nie dostanie się do żadnego z pierwszych trzech przedszkoli.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019