grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Skarga w sprawie skweru Kaczyńskich

Radni Osiedla Stare Miasto złożyli w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skargę na uchwałę Rady Miasta Poznania z dnia 1 czerwca 2021 roku w sprawie nazwania imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich skweru zlokalizowanego na Wzgórzu Świętego Wojciecha, za pomnikiem Armii Poznań.

Skwer Marii i Lecha Kaczyńskich (fot. Rada Osiedla Stare Miasto) - grafika artykułu
Skwer Marii i Lecha Kaczyńskich (fot. Rada Osiedla Stare Miasto)

Radni, którzy złożyli skargę zaznaczają, że podjęte działania sądowe nie są podyktowane względami politycznymi, a wątpliwościami formalnymi i proceduralnymi. Wcześniej Rada Osiedla Stare Miasto przyjęła uchwałę - specjalne stanowisko w sprawie pominięcia opinii Rady przy procedurze nazwania skweru imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich.

Ze Statutu Miasta Poznania i statutów poznańskich rad osiedli wynika, że wniosek o nadanie nazwy skweru powinien uwzględniać opinię odpowiedniej rady osiedla. Zdaniem RO Stare Miasto, w przypadku skweru Kaczyńskich, głos lokalnej społeczności został pominięty i Radzie Osiedla nie dano możliwości na wypowiedzenie się, wniosek o ustanowienie skweru Kaczyńskich na Starym Mieście procedowany był w ekspresowym tempie.

RO Stare Miasto powołuje się na § 40 Statutu Miasta Poznania, że w sprawach dotyczących danego osiedla w zakresie uregulowanym w statucie osiedla zasięganie opinii osiedla jest dla organów Miasta i jednostek organizacyjnych Miasta obligatoryjne. Dalej radni osiedlowi argumentują, że w przypadku skweru Kaczyńskich wyznaczono im termin 14 dni na wydanie opinii. Tymczasem w pismach przygotowywanych przez GEOPOZ wyznaczany jest termin 30 dni na zaopiniowanie projektu. Radni ze Starego Miasta przypominają, że Rada Osiedla jest organem kolegialnym, co wiąże się z koniecznością zorganizowania spotkania grupy osób, aby wspólnie podjęły decyzję.

Rada Osiedla wskazuje też, że wniosek o nadanie skweru imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich (w pierwszej wersji projektu uchwały Rady Miasta Poznania), a następnie imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich (w drugiej wersji projektu uchwały Rady Miasta Poznania) procedowany był z kilkoma modyfikacjami, dotyczącymi także zmieniającej się lokalizacji, do których radni nie mogli się odnieść. Przy ostatniej wersji projektu uchwały Rady Miasta Poznania (wniosek o nadanie skweru imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich), prośba o opinię Rady Osiedla, została doręczona 8 czerwca 2021 roku - 7 dni po sesji Rady Miasta Poznania, podczas której podjęto uchwałę i zdecydowano o nazwie skweru.

oprac. red.