grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Spacer enigmatyczny

Grupa Przewodników "Po Poznaniu" zaprasza na spacer śladami słynnych poznańskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy.

Fot. Justyna Kędra - grafika artykułu
Fot. Justyna Kędra

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu - złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie wycieczki pokazane zostaną miejsca związane z tą historią - wnętrza Zamku Cesarskiego czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski - jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Na koniec wycieczki istnieje możliwość samodzielnego zwiedzenia multimedialnej ekspozycji Szyfrokontenera - mobilnej wystawy zapowiadającej Centrum Szyfrów Enigma.

Spacer odbędzie się 27 maja. Do wyboru są wycieczki: przedpołudniowa o godz. 11 i popołudniowa o godz. 17. Przewodnik (Jarek) będzie czekał na wszystkich chętnych przed Szyfrokontenerem, który znajduje się przed dawnym Zamkiem Cesarskim przy ul. Święty Marcin, zakończenie w tym samym miejscu.

Spacery odbędą się w konwencji "free walking tour" - w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę chętnych. Wstępne zapisy nie są wymagane, a na zakończenie (jeśli wycieczka się spodoba) można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

oprac. mat.