grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Strefa Święty Marcin

Debaty, wykłady, spacery z przewodnikiem, sporty miejskie, Hyde Park - to pomysły Centrum Kultury "Zamek" na ożywienie ulicy Święty Marcin.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Wobec powszechnego ubolewania, że Święty Marcin, najbardziej znana poznańska ulica, podupada, władze miasta postanowiły coś z tym zrobić i zaproponowały Centrum Kultury "Zamek", aby zostało koordynatorem programu rewitalizacji tej ulicy. Wybór nie był przypadkowy, bo "Zamek" jest największą instytucją kultury od lat związaną ze Świętym Marcinem i mającą doświadczenie w działaniach kulturotwórczych, chociażby poprzez coroczną organizację Imienin Ulicy.

"Zamek" stworzył projekt działań pod nazwą "Strefa Święty Marcin", obejmujący cykl debat, działania animacyjne w obrębie ulicy i badania jakościowe zorientowane na zdefiniowanie grup interesariuszy ulicy. Pierwszy cykl wydarzeń już w kwietniu.

Debata

W piątek, 19 kwietnia, o godz. 18 w Sali Kominkowej CK "Zamek", odbędzie się debata poświęcona lokalom użytkowym na Świętym Marcinie. Jak obecnie wygląda polityka najmu lokali użytkowych? Jakie można ją zmienić, aby ożywić ulicę? Na te pytania będą starali się odpowiedzieć:

  • Jarosław Pucek - dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych,
  • Andrzej Rataj - wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto,
  • prof. Marek Trojanek - kierownik Studiów Podyplomowych Gospodarki Nieruchomościami z Uniwersytetu Ekonomicznego,
  • Piotr Wiśniewski - dyrektor Biura Koordynacji Projektów Urzędu Miasta,
  • A także prezes Zarządu Księgarni Językowej OMNIBUS (mieszczącej się oczywiście na Świętym Marcinie).

Niedziela na Świętym Marcinie

W wybraną niedzielę miesiąca zakłócony będzie tradycyjny rytm funkcjonowania ulicy, ale będzie to zakłócenie twórcze i ożywcze. Najbliższa taka niedziela już 21 kwietnia, a w programie m.in.:

  • godz. 12 - wykład dr Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak poświęcony widokom ulicy Święty Marcin na drukach reklamowych (lokal przy ul. Św. Marcin 49),
  • godz. 13 i 14 - spacery po ulicy z przewodnikiem miejskim (start przy kościele Świętego Marcina),
  • godz. 15 - pokaz spacerów audiowizualnych zrealizowanych przez grupę badaczy z Instytut Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (lokal przy ul. Św. Marcin 49, wprowadzenie dr Łukasz Rogowski), których celem jest poznanie indywidualnych historii i wspomnień związanych z ulicą.
  • godz. 16-18 - Świętomarciński Hyde Park w przestrzeni przed Zamkiem,
  • godz. 12-18 - na odcinku między ulicami Kantaka i Ratajczaka stworzona zostanie przestrzeń miejska, w której zaprezentują się rolkarze, deskorolkarze i rowerzyści.
  • godz. 12-18 - przenośne studio czyli akcja fotograficzna, w której wykonywane będą zdjęcia uczestników niedzielnych wydarzeń, a później zaprezentowane zostaną na monitorze zamontowanym przed lokalem pod adresem Św. Marcin 57.

Dodatkowo przed wejściem do CK "Zamek" wystawione zostaną leżaki, działać będzie kawiarnia Świetlica oraz Bike Cafe. Do udziału zaproszone zostały również kluboksięgarnia Głośna (w tym księgarnia Tristero), kino Muza oraz kawiarnia Kociak, które przygotują specjalną ofertę dla uczestników wydarzeń.

Wsparcie socjologów

Partnerem programu "Strefa Święty Marcin" jest Instytut Socjologii UAM. Podstawowym celem socjologów jest koordynowanie dyskusji podczas debat i Hyde Parku i przygotowanie spacerów audiowizualnych. Postarają się także sporządzić dokładny opis ulicy pod względem jej cech społecznych, ekonomicznych i kulturowych.

Czy to się uda?

Anna Hryniewiecka, dyrektor CK "Zamek" podkreśla, że jej pracownicy nie są specjalistami od rewitalizacji, ale liczy na to, że ich dotychczasowe doświadczenie pomoże w realizacji misji. - Chcemy dotrzeć do ludzi, którym zależy na zmianach na Świętym Marcinie. Nam zależy na tym miejscu - podkreśla Hryniewiecka. mat