grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Termy nie dają się pandemii

Obecna sytuacja spółki Termy Maltańskie i najbliższe plany. Z taką informacją zapoznała się Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki.

Fot. Termy Maltańskie - grafika artykułu
Fot. Termy Maltańskie

W 2019 r. - ostatnim roku przed pandemią - Termy Maltańskie odwiedziło ponad 1,3 mln osób, a wynik finansowy był na plusie. Termy obsługują szkoły, kluby pływackie, podmioty świadczące naukę pływania, seniorzy, niepełnosprawni, rodziny duże. W obiekcie organizowane są imprezy sportowe rangi krajowej, zgrupowania.

W wyniku obostrzeń pandemicznych wiele zaplanowanych dużych imprez nie odbyło się. Od początku pandemii Termy były zamknięte łącznie przez ponad 320 dni. Spółka działała w warunkach trudnych do planowania, chaotycznie wprowadzane przepisy sanitarne utrudniały funkcjonowanie. Taki obiekt jak termy nie może się z dnia na dzień otworzyć, ani zamknąć. Duży wysiłek skierowano na zachowanie stabilności finansowej (wynegocjowano zawieszenia spłacania kredytu, renegocjacje z firmami zewnętrznymi świadczącymi usługi dla Term), ochronę miejsc pracy (nikt nie został zwolniony).

Poznańskie Termy miały w 2020 roku i tak najniższą stratę niż podobne obiekty w innych dużych miastach kraju. Na bieżąco w poszczególnych fragmentach obiektu trwają modernizacje i remonty. Radna Sara Szynkowska vel Sęk pytała o pomysł na rozładowanie kolejek przed kasami, aby można było zachować odpowiedni dystans. Termy planują przearanżowanie pod tym kątem. Radna Maria Lisiecka-Pawełczak apelowała, aby w obiekcie zainstalować przewijak dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Ta propozycja zostanie przeanalizowana.

W tym roku Termy Maltańskie obchodzą swoje 10-lecie. W ranach obchodów zaplanowano m.in. VIP-owską sztafetę w pływaniu. Termy zapraszają również reprezentację radnych.

oprac. red.