grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Tramwaj do Falistej

Nowy odcinek tramwajowy ma powstać na terenie Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo

Na razie trwają działania mające ustalić, czy inwestycja taka jest zasadna i możliwa do wykonania w ramach większego zadania polegającego na modernizacji trasy tramwajowej Górnego Tarasu Rataj (ul. Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze). Jednak Miasto bardzo poważnie traktuje plany budowy nowego odcinka trasy tramwajowej z ronda Żegrze ulicą Unii Lubelskiej do ul. Falistej (wraz z pętlą).

Budowa odcinka o długości ok. 700 m pozwoliłaby na skrócenie trasy linii nr 5, co oznacza oszczędności na poziomie ok. 675 tys. rocznie. Poza tym na tych terenach mogą powstawać kolejne budynki wielorodzinne. Dlatego zastępca Prezydenta  Maciej Wudarski mówi o gospodarskim charakterze projektu, wykorzystaniu potencjału tego obszaru i wyprzedzaniu działań inwestycyjnych.

Propozycja ma być konsultowana m.in. z Radą Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo. - Projekt jeszcze do nas nie trafił, ale jeśli będzie w interesie mieszkańców, to jestem za - mówi Ryszard Zaczyński, przewodniczący Zarządu Osiedla. Dodaje, że biorąc pod uwagę mieszkańców bloków oraz obszaru tzw. Starołęki Małej, odcinek tramwajowy mógłby obsługiwać ok. 3 tys. osób. Trzeba jeszcze pamiętać o dojeżdżających w ten obszar pracowników wielu zlokalizowanych tam firm. Zastrzega jednocześnie, że nie chciałby, aby nowa linia spowodowała ograniczenie tramwajów dojeżdżających do pętli na Starołęce, z której korzysta spora liczba pasażerów. Na razie według deklaracji Miasta do nowej pętli miałby dojeżdżać tramwaj linii nr 5, który nie kursuje do Starołęki, ale na pętlę Stomil.

Zaczyński sugeruje też, że przy pętlach w tym rejonie przydałyby się parkingi, aby osoby spoza Poznania mogły pozostawić tam samochody i dalej kontynuować podróż komunikacją miejską. Cieszą go również perspektywy rozwoju tego fragmentu Osiedla. - Pod warunkiem, że będzie to rozbudowa o charakterze mieszkaniowym, a nie przemysłowym - zastrzega.

Mateusz Malinowski