grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

TU WOLNO!

Nowy Ogródek Jordanowski zaprojektuje Hugon Kowalski.

mat. UGO Architecture - grafika artykułu
mat. UGO Architecture

"Zakaz gry w piłkę" to bardzo częsty napis na ścianach staromiejskich podwórek. WOLNO grać w piłkę, koszykówkę i inne sportowe atrakcje - to hasło projektowanego ogródka jordanowskiego przy ulicy Solnej. To nie tylko mądra idea doktora Jordana, ale także nowoczesna koncepcja oparta na słuchaniu mieszkańców. W sobotę będzie można zobaczyć makietę nowego ogrodu, porozmawiać z autorami rozwiązań i staromiejskimi radnymi podczas osiedlowego festynu.

Autorem koncepcji jest Hugon Kowalski, młody ale wielokrotnie nagradzany architekt, m.in. w Archiprix International / Hunter Douglas Awards 2013 - za najlepszy na świecie projekt studencki. Jego prace są społecznie zaangażowane, jak sam przyznaje, inspiracji szuka nie w branżowych magazynach o architekturze, ale w rozmowach z ludźmi. Uważa, że wiele ze społecznych problemów można rozwiązać za pomocą architektury.

Ogród Jordanowski nr 1 to miejsce wyjątkowe na terenie Osiedla Stare Miasto. Ponad stuletnia idea doktora Jordana została oparta na założeniu, że plac rekreacji, przy odpowiednim zagospodarowaniu umożliwi wszechstronny rozwój człowieka, zarówno w sferze fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej.

Na tych samych założeniach oparta jest koncepcja przygotowana przez Hugona Kowalskiego. Projekt podzielony został na trzy etapy obejmujące budowę wielofunkcyjnych boisk, zaplecza ze świetlicą, szatniami i toaletami, a także część parkową z kawiarenką. Całość uwzględnia odpowiednie nasłonecznienie przestrzeni. Zgodnie z sugestiami mieszkańców zaprojektowane będzie dodatkowe wejście od strony ulicy Działowej.

Rewaloryzacja Ogrodu Jordanowskiego rozpocznie się w sierpniu tego roku. To efekt zwycięskiego projektu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz dofinansowania z budżetu Rady Osiedla Stare Miasto. Łącznie na prace wykonawcze w 2017 roku zapewniono ponad 714 tysięcy złotych [383 tys. z funduszy osiedlowych i 331 tys. - w ramach PBO]. Na wszystkie inwestycje nie wystarczy jednak pieniędzy, dlatego radni zaplanowali także 35 tys. na dalsze prace projektowe części technicznej, w tym pomieszczeń na działania kulturalne, tak by w perspektywie dwóch - trzech lat, ogród został w całości odnowiony.

oprac. mat.

Załączniki

Zobacz także: